Kanal Edirne Projesi' Devam Ediyor - Haberler
Haberi Paylaş

Kanal Edirne Projesi" Devam Ediyor

AA - Haberler | Yerel
Kanal Edirne Projesi

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, 7 bin 800 metre uzunluğundaki Edirne kanalının, 740 metreküp / saniye suyu baypas edeceğini, böylelikle Meriç Nehri'ndeki suyun debisinde büyük düşüş olacağını söyledi.

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, 7 bin 800 metre uzunluğundaki Edirne kanalının, 740 metreküp/ saniye suyu baypas edeceğini, böylelikle Meriç Nehri'ndeki suyun debisinde büyük düşüş olacağını söyledi.

Şahin, Devlet Su İşleri  (DSİ) sosyal tesislerinde yaptığı açıklamada, Edirne'nin tarihi özelliklerinin yanında taşkınlarla da anılan bir şehir olduğunu belirtti.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile DSİ'nin iş birliğiyle hayata geçirilecek baypas kanalı sayesinde Edirne'nin artık selle değil tarihi ve kültürel güzellikleriyle anılmaya devam edeceğini vurgulayan Şahin, şöyle devam etti:

"7 bin 800 metre uzunluğundaki Edirne kanalı, 740 metreküp/ saniye suyu baypas edecek ve Meriç Nehri'ndeki suyun debisinde büyük bir düşüş olacak. Baypas kanalının 2016 yılının eylül ayı gibi bitirilmesi planlanıyor. Edirne denince akla gelen 'Taşkın ve Meriç taştı' sözlerinin tarihe gömüleceğine inanıyorum. İnşallah umduğumuz gibi olur. Meriç Nehri üzerinde şu anda 3 büyük çalışma var. Birincisi 7 bin 800 metre uzunluğundaki Edirne kanalı. Geçen yıl meydana gelen sel felaketinden 2 bin 134 saniye/ metreküpe ulaşan bu debiden 740 metreküp/ saniye çıkardığımızda taşkınları engellemiş olacağız."

"Nehirdeki adacıklar yakında temizlenecek"

Vali Şahin, yeni ihale edilen Meriç Nehri'ndeki adaların temizlik çalışmasına da yakında başlanacağını ifade etti.

Nehrin büyük bir bölümünün temizleneceğini dile getiren Şahin, şunları söyledi:

"Müteahhit Edirne Kanalı üzerine 6 köprü inşa edecek. Önümüzdeki günlerde çalışmalar başlayacak. Nehir içindeki adalarda bulunan ağaçların kesimi de hızla devam ediyor. Sanıyorum 20 gün içinde nehirde hiçbir ağaç görmezsiniz. Zaten nehir içinde ve adalarda ağaç dikimi kanunen de yasaklanmıştır. Bunları yaptıktan sonra suyun yönünü de açmış olacağız. Su artık doğru akacak. Su kendisine yol bulmak için her yere saldırır. Artık bir düzen içinde akacak. Ayrıca Kanal Edirne tamamlandığında vatandaşlara çok güzel bir dinlenme ve eğlenme yeri sunmuş olacağız."

-"Nehirdeki ada sayısı 64'ü buldu"

Şahin, Meriç Nehri'ne her yıl 1 milyon 600 metreküp alüvyonlu toprak geldiğini, bu kumların yığılmasıyla nehirde adalar oluştuğunu dile getirdi.

Nehirden çıkartılan kumun İstanbul'a gönderildiğini ifade eden Şahin, konuşmasına şöyle devam etti:

"İstanbul'da 3. havalimanının yapımına başlanmasıyla 17'den fazla taş ocağı kapanmak zorunda kaldı. Tabii ki bir kum ihtiyacı doğdu. Bu vesileyle buradan götüreceğimiz Meriç kumu İstanbul'daki binaların yapımına vesile olacaktır. Bu arada Meriç Nehri de temizlemiş olacaktır. Nehirde 1930'lu yıllarda 34 olan ada sayısı 64'ü buldu. Bu adalar ileride sorun yaratıyor. Adalar gittikçe de büyüyor. Ne olursa olsun Saroz Körfezi'nden başlayarak bu nehrin temizlenmesi lazım. Bununla ilgili bir proje çalışması söz konusu. İnşallah gerçekleşirse en büyük iş yapılmış olacak."

Vali Şahin, Karaağaç'a yapılan alternatif köprünün de 6 ay içinde tamamlanacağını sözlerine ekledi.

Devlet Su İşleri 11. Bölge Müdürü Adil Sabancı da Kanal Edirne hakkında teknik bilgi verdi.

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500