Kan Bağışı Kampanyaları

Kan Bağışı Kampanyaları
Anadolu Ajansı - Haberler | Sağlık

Kızılay Güney Marmara Bölge Kan Merkezi Planlama Sorumlusu Özgür Dündar Gürel, 20 bin yeni kan bağışçısına ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

Kızılay Güney Marmara Bölge Kan Merkezi Planlama Sorumlusu Özgür Dündar Gürel, 20 bin yeni kan bağışçısına ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

Gürel, Bursa Kent Konseyi Salonu'nda, Basın İlan Kurumu tarafından düzenlenen "Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim Programı" çerçevesinde oluşturulan haber atölyesinde yaptığı konuşmada, sağlıklı bir bireyin yılda 4 defa kan bağışında bulunabileceğini söyledi.

Bölgede yılda 90 bin ile 95 bin ünite kana ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Gürel, "Buna karşılık kan bağışları, 70 ila 75 bin aralığında kalıyor. Bizim 20 bin yeni kan bağışçısına daha ihtiyacımız var. Kan bağışlarını artırarak, stoklarımızı ihtiyaç seviyesinin üzerinde tutmak istiyoruz." dedi.

Kan bağışını her bireyin topluma karşı sosyal sorumluluk olarak görmesi için bir takım eğitim faaliyetleri yürüttüklerini belirten Gürel, "Kan bağışı konusunda toplumu bilgilendirici haberler yapmak, çok önemli. Sağlıklıyken kan vermezsek ihtiyacımız olduğunda kan bulamayacağımızı unutmamalıyız." ifadelerini kulandı.

"Kök hücre bağışında toplumun duyarlı olmasını bekliyoruz"

Kızılay Bursa Kan Bağışı Merkezi Müdürü Orhan Latif de kan bağışı gibi, kök hücre bağışlarının artırılması için de kentte toplumu bilgilendirme çalışmalarına hız verdiklerini kaydetti.

Son dönemde kök hücre bağışına büyük önem verdiklerini vurgulayan Latif, şu bilgileri aktardı:

"Kök hücreler, insan vücudunda bulunan ve her türlü vücut hücresine dönüşebilen ana hücrelerdir. Sınırsız bir çoğalma ve farklılaşma kapasitesine sahiptirler. Nerede bir zedelenme veya onarım ihtiyacı varsa, oraya giderek gereken hücre tipine dönüşür ve hasarı onarırlar. Hastalıkların tedavisinde önemi giderek arttığı için kök hücre bağışı konusunda toplumun duyarlı olmasını bekliyoruz."

Konuşmaların ardından programa katılanlar, kan bağışında bulundu.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title