Kamuda Çalışan Şirket İşçilerinden "Kadro" Talebi

Kamuda Çalışan Şirket İşçilerinden "Kadro" Talebi

(KAŞİD) üyesi bir grup, şirket işçilerinin kadroya alınmasını talep etti.

Kamuda Çalışan Şirket İşçilerinden

Sivas'ta, Kamuda Çalışan Şirket İşçileri Derneği

(KAŞİD) üyesi bir grup, şirket işçilerinin kadroya alınmasını talep etti.

Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan grup adına konuşan KAŞİD Genel Başkanı Adem Kuru, dernek olarak "Taşerona hayır, kadroya evet" dediklerini belirtti.

Her yıl yüzde 3'lük, yüzde 5'lik zamlarla geçinmeye çalıştıklarını ifade eden Kuru, en son yüzde 12 zamla beraber 657 lira olan maaşlarının 701 liraya yükseldiğini kaydetti.

Çalıştıkları iş yerlerinde statülerinin olmadığını belirten Kuru, her yıl yapılan ihaleler nedeniyle işverenin değişmesi sonucu iş güvencelerinin olmadığını, görevde kalıp kalmayacaklarının insanların iki dudağı arasında gidip geldiğini ifade etti.

Haftalık çalışma saatleri, yıllık izin, kıdem tazminatı gibi konularda yaşadıkları sıkıntıları anlatan Kuru, "Teknik şartnamelerde belirlenmesine rağmen şartname dışındaki görevlerde çalıştırılıyoruz. İş garantisi korkusu yüzünden özel işlerde baskı altında bırakılarak çalıştırılıyoruz. Maaşlarımızı zamanında alamıyoruz. Banka promosyonları ve mesai ücreti alamıyoruz. Mesleki risk taşıyan bölümlerde çalışanlarımız fark alamıyor. Taşeron firmalar tarafından geçmiş haklarımızı aldığımıza dair ibranameler imzalatılıyor. Açık senetler imzalatılarak baskı altında kalıyoruz" diye konuştu.

Adem Kuru'nun ardından konuşan 10 yaşındaki kızı Esra Kuru ise şirket işçilerinin çocuklarının ekonomik zorluklar nedeniyle yaşadığı sorunları anlattı. Çocuklarının isteklerini ekonomik zorluklar nedeniyle yerine getiremeyen anne-babaların yaşadığı üzüntüleri de anlatan Kuru, "Anne ve babalarımızın içindeki umuda kulak verin ve ailelerimizin yarınlarını garantiye alın" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından grup, "Taşerona hayır, kadroya evet" sloganları attı. Grup, daha sonra meydandan ayrıldı.

- SİVAS