Kamu-sen Genel Başkanı Akyıldız Konya'da

Kamu-sen Genel Başkanı Akyıldız Konya'da

Türkiye Kamu-sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, Türkiye'de Bir Partinin Kapatılmasını İçlerine Sindiremediklerini Belirterek, Partilerin Değil Suçu İşleyenlerin Cezalandırılması Gerektiğini Söyledi.

Kamu-sen Genel Başkanı Akyıldız Konya'da

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, Türkiye'de bir partinin kapatılmasını içlerine sindiremediklerini belirterek, partilerin değil suçu işleyenlerin cezalandırılması gerektiğini söyledi.

Kamu-Sen Genel Başkanı Akyıldız, Kamu-Sen Konya İl Temsilciliği tarafından düzenlenen istişare toplantısına katılmak üzere Konya'ya geldi. Hekimevi'nde düzenlenen istişare toplantısı öncesi üyelere seslenen Başkan Akyıldız, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) hakkında açılan kapatma davasına değinerek, "Biz Türkiye'de bir partinin kapatılmasını içimize sindiremiyoruz. Bu iflas eden bir şirketin borçlarının dumura uğratılması demektir. Parti kapatmak o partinin suçlarını katık etmek demektir. Biz partiden çok suçu işleyenin cezalandırılması taraftarıyız. Bugünlerde Avrupa Birliği Karma Parlamenterler eş başkanı ve diğer yetkililer, parti kapatma davası konusunda taraf olmaya karar vermişler ve Anayasa Mahkemesi'ni töhmet altında bırakıyorlar. Hiç kimse yargı organlarını baskı altında bırakamaz. Bu demokrasiyi savunduğunu iddia eden kişiler 35 bin kişinin katili olan PKK'yı terör listesinden çıkardıklarını söyleyebiliyor. Bu nasıl bir çelişkidir anlamak mümkün değil" dedi.

Dünyada yaşanan krizin Türkiye'ye faturasının da ağır olacağını ifade eden Akyıldız, "Türkiye'de iç ve dış borçlar ile özel sektörün borçları 300 milyar doları buldu. Dünyada yaşanan ekonomik krizin Türkiye'ye faturası da en az 100 milyar dolar olur. Türkiye çok ciddi bir krizle karşı karşıyadır ve bu krizin şu 6 ay içinde gerçekleşmesini öngörüyoruz. Bu konuda hızlı bir şekilde önlemlerin alınması gerekir. Çünkü gelen kriz çok ciddi bir kriz. Amerika'da bu krizin maliyeti şu an için 300 milyar doları buldu. Bazı ekonomistlere göre ise bu rakamın 1 trilyon doları geçebileceği söyleniyor" şeklinde konuştu.

Kapatma davası konusunda herkesin çıkacak kararın Türkiye'ye vereceği zararları iyi hesaplaması gerektiğini de kaydeden Akyıldız, "Verilecek bu ciddi kararda Anayasa Mahkemesi, verilecek karanın ülkemize verebileceği zararları iyi düşünmesini ve hassasiyet göstermesini istiyoruz. 367 konusunda nasıl hassas davrandılarsa, bu konuda da o hassasiyeti göstermelidirler. Biz demokrasinin zaafa uğratılmasını hazmedemeyiz. Ancak üniter yapımızı bozacak hiçbir davranışa da destek olmayız" ifadelerini kullandı.

(MÇ-FM-NÇ-Y)

Kaynak: İHA