Kamu Başdenetçisi Malkoç Diyarbakır'da

Kamu Başdenetçisi Malkoç Diyarbakır'da

29.03.2017 19:51 | Son Güncelleme: 29.03.2017 19:51

Kamu Başdenetçisi Malkoç Diyarbakır'da Şeref Malkoç, Diyarbakır'da Geçmişten Geleceğe Türkiye konferansına katıldı Malkoç: "Ahmet Necdet Sezer, isminden dolayı Seyfullah Hacımütfüoğlu'nu vali yapmadı.

Kamu Başdenetçisi Malkoç Diyarbakır'da

Şeref Malkoç, Diyarbakır'da Geçmişten Geleceğe Türkiye konferansına katıldı

Malkoç:

"Ahmet Necdet Sezer, isminden dolayı Seyfullah Hacımütfüoğlu'nu vali yapmadı. Liyakat değil, isim ön plana çıktı. Böyle dönemlerden geçtik"

DİYARBAKIR - Bir dizi ziyaret için Diyarbakır'a gelen Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Dicle Üniversitesi'nde Geçmişten Geleceğe Türkiye konulu konferans verdi. Malkoç, dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, valiler kararnamesinde bulunan Seyfullah Hacımüftüoğlu'nu isminden dolayı veto ettiğini söyledi.

Sabah saatlerinde Diyarbakır'a gelen Malkoç, çeşitli ziyaretlerin ardından konferansın verileceği Dicle Üniversitesi kongre merkezine geldi. Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne kayyum olarak atanan Cumali Atilla, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Diyarbakır Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül ve çok sayıda vatandaşın katıldığı konferansta konuşan Malkoç, Diyarbakır'ın sıradan bir şehir olmadığını, kadim bir medeniyetler şehri olduğunu söyledi. Malkoç, "Her ne kadar son yıllarda bazı terör örgütlerinin adı ile anılıyorsa da medeniyet şehirleri için bunlar gelip geçicidir arkadaşlar. Yakın tarihimiz felaket çok kötü. Hukuksuzluklar olmuş, yanlışlıklar adaletsizlikler olmuş, devletin milletin kavgası olmuş. Bir grubumuz sağcı, bir gurubumuz solcu bir birini öldürmüşler, sabahleyin sağcıyı vuran aynı silah öğleden sonra solcuyu vurmuş. Sağcı ve solcu gençlikler vatanı kurtarıyoruz zannetmişler. O bitmiş ermeni saldırıları başlamış, o bitmiş laik dindar çatışması başlamış. O tamamlanmış, başlamış Türk- Kürt kavgası başlamış" dedi.

Dönemin İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu ve dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer arasında geçen bir diyaloğu da paylaşan Malkoç, şunları söyledi:

"Abdulkadir Aksu'yu tanıyorsunuz, Diyarbakır eski milletvekili, eski İçişleri Bakanı çok iyi biri, valilik yapacak birini valiler kararnamesinde yazıyor, Cumhurbaşkanına gönderiyor, üzeri çiziliyor. Aradan bir yıl geçiyor, ikinci valiler kararnamesinde bir kez daha yazıyor tekrar üzeri çiziliyor. Başka bir vesile ile Cumhurbaşkanının yanına gittiğinde efendim diyor, filan arkadaşı vali olarak yazıp size gönderdim, ikisinde de geri çevirdiniz bilmediğim bir kusuru hatası eksikliği noksanlığı ahlaki zafiyeti mi vardı. Cumhurbaşkanı hangisi diyor, ismini söylüyor, cumhurbaşkanı da 'Kardeşim bir daha bunu vali adayı olarak bana gönderme' diyor. Aksu'da efendim neden göndermeyim diyor, Cumhurbaşkanı görmüyor musun bunun adı ve soyadı vali olmaya müsait değil. Liyakat, ehliyet değil adı ön plana çıkıyor. Bahsettiğim cumhurbaşkanı Ahmet Necdet sezer dönemi, karıştırılmasın. Arkadaşımızın adı ve soyadı da şu, Seyfullah Hacımüftüoğlu, bundan dolayı müsait değil. Bunları yaşadık. Daha sonra tabi o arkadaşımız vali oldu, müsteşar oldu. Şimdi Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği'ni yürütüyor ama, bunları yaşadı bu memleket."

Konferansta Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy ve Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül de birer konuşma yaptı.

Kamu Başdenetçisi Malkoç Diyarbakır'da
Kamu Başdenetçisi Malkoç Diyarbakır'da
Kamu Başdenetçisi Malkoç Diyarbakır'da

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Kamu Başdenetçisi Malkoç Diyarbakır'da - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 26.9.2020 13:17:51. #1.14#
title