Kalorifer Petekleri Donan 30 Okul Tatil Edildi

Kalorifer Petekleri Donan 30 Okul Tatil Edildi

Diyarbakır'da Etkili Olan Dondurucu Soğuk Nedeniyle Kalorifer Petekleri ile Su Tesisatı Donan 30 Okulda Eğitime Bir Gün Ara Verildi. Hava Sıcaklığının Eksi 23 Dereye Kadar Düştüğü Kentte Belediye Ekipleri Ağaçları Koruma Altına Almak İçin Gövdelerine Bez Sardı.

Kalorifer Petekleri Donan 30 Okul Tatil Edildi

Diyarbakır'da etkili olan dondurucu soğuk nedeniyle kalorifer petekleri ile su tesisatı donan 30 okulda eğitime bir gün ara verildi. Hava sıcaklığının eksi 23 dereye kadar düştüğü kentte belediye ekipleri ağaçları koruma altına almak için gövdelerine bez sardı.

Diyarbakır'da yaklaşık bir haftadan bu yana süren dondurucu soğuklar devam ederken, bayram tatili boyunca kullanılmaması nedeniyle kent merkezindeki 30 okulda kalorifer petekleri ve su tesisatı dondu. Milli Eğitim Müdürü Mustafa Tekdemir, dondurucu soğuklar nedeniyle okullarda oluşan hasarın giderilmesi için eğitime 1 gün ara verildiğini söyledi. Tespit ettikleri 30 okulda, elektrik kesintisi yaşandığı, bu nedenle su tesisatı ve kalorifer peteklerinin donduğunu kaydeden Tekdemir, ''Öğrencilerimizin dondurucu soğukta ders yapmasına gönlümüz el vermedi. Belirlediğimiz 30 okulumuzda, kalorifer petekleri ve su tesisatı donmuş durumda. Bu hasarın giderilmesi için okullarda çalışmalara başlandı. Don ve buzlanmaya karşı önlem almaları için okulları uyarmıştık. Bu uyarılarımızı dikkate almayan bazı okul yöneticileri hakkında işlem başlatacağız'' dedi.

Soğuklar park ve bahçelerde ekilen ağaçları da olumsuz etkiledi. Büyükşehir Belediyesi Yeşil Alanlar Şube Müdürlüğü, Dicle Kent Semti'nde bulunan Ayşe Zarakolu Parkı'ndaki toplam bin 300 ağacı donmaması için tek tek bezle sardıktan sonra rüzgardan düşmemeleri için dört yanlarından halatlarla bağladı. Ayşe Zarakoğlu Parkı sorumlusu Mehmet Nezir Kurt, ağaçların büyük bölümünün ithal olduğunu belirterek, ''Ağaçların donmaması için gövdelerini bezlerle sardık. Henüz ekmediğimiz ağaçların köklerini ise kırmızı toprakla örttük'' dedi.