Kalite Yönetimi İstanbul Rumeli Üniversitesi'nde Masaya Yatırıldı - Haberler
Haberi Paylaş

Kalite Yönetimi İstanbul Rumeli Üniversitesi'nde Masaya Yatırıldı

Kalite Yönetimi İstanbul Rumeli Üniversitesi'nde Masaya Yatırıldı
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

İstanbul Rumeli Üniversitesi Küresel Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (RUPAM) tarafından 1. Kalite Yönetimi Çalıştayı düzenlendi.

İstanbul Rumeli Üniversitesi Küresel Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (RUPAM) tarafından 1. Kalite Yönetimi Çalıştayı düzenlendi.

İstanbul Rumeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İ. Erdal Kerey ve RUPAM Koordinatörü H. Murat Lehimler'in ortak girişimleriyle gerçekleşen çalıştayın moderatörlüğünü RUPAM Müdür Yrd. Dr. Öğr. Üyesi F. Turan Yaman yaptı. Ayrıca Beylikdüzü Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Ali Onur Baştuğ ve İstanbul Rumeli Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Naci Polat konuşmacı olarak katıldı.

Çalıştayda konuşan RUPAM Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Süleyman Özmen, "Kalite, insanlık tarihi boyunca insanlığın bir parçası olmuşsa da bir kavram olarak 'kontrol' ile birlikte kullanılmaya başlanmıştır. Bu kontrol ise kuruluşların mükemmelliğe ulaşmalarını sağlayacak bir yönetim anlayışıyla sağlanmaktadır. Sürekli gelişme ve iyileşmeyi hedefleyen bu yönetim anlayışı 'Toplam Kalite Yönetimi'dir. Toplam Kalite Yönetimi felsefesi yaklaşık yüz yıllık bir süreyi kapsamaktadır. Kurumsal kaliteye ulaşma, günümüz işletmelerinin de öncelikli amaçları arasındadır. Bu da kaliteyi bir bütün olarak ele alarak kurumsal her unsuru içine alan politikalar, düzenlemeler ve uygulamalar geliştirmeyi, bunları yazılı dokümanlara dönüştürmeyi, kurumsal değerlendirme ve denetimi yazılanlara göre gerçekleştirmeyi gerektirmektedir" dedi.

"Kalite Yönetimi uygulamalarıyla kurum ve kuruluşların verimlilik ve etkinliklerinin arttırılması amaçlanmaktadır" diyen İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kara ise, "Bu yaklaşımda bir işletmenin çeşitli bölümlerinin kalitenin yaratılması, yaşatılması ve geliştirilmesi amacıyla harcadıkları çabaların birleştirilip eşgüdümü sağlanır" ifadelerini kullandı.

PÜKO YÖNTEMİ HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ

Beylikdüzü Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Ali Onur Baştuğ yapmış olduğu konuşmada, "Küçük ve sürekli iyileştirmeler ile süreç geliştirme Toplam Kalite Yönetimi'nin temel unsurudur. Bu yaklaşımda, "Planla-Uygula-Kontrol Et- Önlem Al" olarak bilinen "PÜKO" yönteminin bütün kalite yönetimi süreçlerine uygulanması gerekir" dedi ve bu yöntem hakkında bilgi verdi.

KALİTE YÖNETİMİ AŞAMALARI ANLATILDI

İstanbul Rumeli Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Naci Polat yapmış oldukları sunumda, "Kalite yönetimi, bir kuruluşun kalite bakımından idare ve kontrolü için koordine edilmiş faaliyetler bütünüdür. Bu da kuruluşun daha önceden belirlenmiş bir kalite politikası ve hedefleri olmasına bağlıdır. Kalite yönetimi, kalite planlaması, kalite kontrolü, kalite güvencesi ve kalite iyileştirilmesi gibi ileri aşamaları da içerir" dedi.

Çalıştay moderatörü RUPAM Müdür Yrd. Dr. Öğr. Üyesi Fatih Turan Yaman; "Kalite yönetimi, bütün üretim sürecinin yönetimi, dolayısıyla sürekli olarak ürün ve hizmetin standarda uyumunu ve tabi ki üretici ile çalışanların da bu sistemi benimsemeleri üzerine çalışmaları gerekir" dedi.

ÇALIŞTAYLAR DEVAM EDECEK

Toplam kalite felsefesi ve uluslararası standartlar, kurumsal yapıyı sistem olgusu içerisinde ele almakta ve öncelikle bir kalite sisteminin oluşturulması gerektiğine karşı toplumu bilinçlendirmeye çalışan İstanbul Rumeli Üniversitesi'nce düzenlenen "1. Kalite Yönetimi Çalıştayı" konulu etkinliğe çok sayıda akademisyen, öğrenci, sivil toplum örgüt temsilcileri ve Silivrililer katıldı. Çalıştay, her sene RUPAM tarafından geliştirilerek farklı bir "Kalite" temalı olarak düzenlenmeye devam edecek. - İstanbul

Kalite Yönetimi İstanbul Rumeli Üniversitesi'nde Masaya Yatırıldı

Kalite Yönetimi İstanbul Rumeli Üniversitesi'nde Masaya Yatırıldı

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

İstanbul Rumeli Üniversitesi, Beylikdüzü Belediyesi, İstanbul, Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title