Kalfalık ve Ustalık Belgesi Olmayanlara Af
Haberler » Güncel » Haber

Kalfalık ve Ustalık Belgesi Olmayanlara Af

Çıraklık Eğitimi Uygulamaları Kapsamında Bulunan 133 Meslek Dalında Kalfalık ve Ustalık Belgesi Olmayan Esnaf ve Sanatkârlara Af Getirildi. Af İçin Müracaatların Başladığını Açıklayan Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Birliği (Kesob) Başkanı Mehmet Ali Çevrim Şu Bilgiyi Verdi: "3308 Sayılı Kanun'un Geçici 8. Maddesi Gereğince, Kapsamdaki Meslek Dalları İçin Geçerli Olmak Üzere, Meslek Dallarının 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu'nun Çıraklık Eğitimi Uygulama Kapsamına Alınmıştır. Verilen Yasal Sürede Belge Alamayan, Belgesini Değiştiremeyenlerle, Kalfalık ile Ustalık Belgesi Olmayan Esnaf, Sanatkârlar ve Yanlarında Çalışanlar 31 Ekim 2008 Tarihine Kadar Mesleki Eğitim Merkezlerine Başvurarak Belgelerini Almaları Gerekiyor."

Kalfalık ve Ustalık Belgesi Olmayanlara Af

Çıraklık eğitimi uygulamaları kapsamında bulunan 133 meslek dalında kalfalık ve ustalık belgesi olmayan esnaf ve sanatkârlara af getirildi. Af için müracaatların başladığını açıklayan Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Birliği (KESOB) Başkanı Mehmet Ali Çevrim şu bilgiyi verdi: "3308 Sayılı Kanun'un geçici 8. maddesi gereğince, kapsamdaki meslek dalları için geçerli olmak üzere, meslek dallarının 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu'nun çıraklık eğitimi uygulama kapsamına alınmıştır. Verilen yasal sürede belge alamayan, belgesini değiştiremeyenlerle, kalfalık ile ustalık belgesi olmayan esnaf, sanatkârlar ve yanlarında çalışanlar 31 Ekim 2008 tarihine kadar Mesleki Eğitim Merkezlerine başvurarak belgelerini almaları gerekiyor."

Esnaf ve Sanatkârların yanlarında çalışan çırakların Mesleki Eğitim Merkezlerine kayıtlarını 22 Eylül-17 Ekim 2008 tarihleri arasında yaptırmaları gerekiyor. İşletmeler ve çıraklar mağdur olmamaları için 17 Ekim 2008 tarihlerine kadar Mesleki Eğitim Merkezlerine başvurarak kayıtlarını yaptırmaları gerekiyor. (CİHAN)