Haberler » Ekonomi » Haber

Kalfalık ve Ustalık Belgesi Olmayanlar İçin Çıkarılan 3 Aylık Af, 31 Ekim'de Sona Erecek

Milli Eğitim Bakanlığı, 20. Mesleki Eğitim Kurulu'nda Son Defaya Mahsus Olmak Üzere; 3308 Sayılı Kanunun Geçici 8. Maddesi Gereği Kapsamda Bulunan Tüm Mesleklerde 31 Temmuz 2008 Tarihinden Geçerli Olmak Üzere 3 Ay Süreli Yeni Bir Af Getirdi.

Kalfalık ve Ustalık Belgesi Olmayanlar İçin Çıkarılan 3 Aylık Af, 31 Ekim'de Sona Erecek

Milli Eğitim Bakanlığı, 20. Mesleki Eğitim Kurulu'nda son defaya mahsus olmak üzere; 3308 sayılı kanunun geçici 8. maddesi gereği kapsamda bulunan tüm mesleklerde 31 Temmuz 2008 tarihinden geçerli olmak üzere 3 ay süreli yeni bir af getirdi.

Buna göre, kalfalık ve ustalık belgesi sahibi olmayan ve mesleğin kapsama alındığı tarihte en az 16 yaşında olanlar ve bu mesleği o tarihte yaptıklarını belgelendirenler, söz konusu belgeleri alabilmek için 31 Ekim 2008'e kadar Mesleki Eğitim Merkezi müdürlüklerine başvurabilecek.

Gaziantep Şehitkamil Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Şaban Doğan, çıraklık eğitimi kapsamında bulunan tüm mesleklerde, mesleğin kapsama alındığı tarihte en az 16 yaşında olanlar bu mesleği o tarihte yaptıklarını belgelendirenlere, kalfalık ve ustalık belgesi almak için yeni bir ek başvuru hakkının tanındığını söyledi.

Başvuru süresinin 31 Temmuz 2008 günü Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdiğini belirten Doğan, sürenin 31 Ekim 2008'de dolacağını belirtti.

Doğan, "Herhangi bir meslek çıraklık eğitimi kapsamına alındığı tarihte, 16 yaşında olan ve söz konusu mesleği fiilen yapıp bunu da fiilen belgilendirebilen herkes, kalfalık ya da ustalık belgesi almaya hak kazanıyor. Bunu belgelendiren kişi, 16 yaşındaysa 1 yıllık telafi eğitimi görecek. 18 yaşında ise kalfalık sınavlarına girme hakkı kazanıyor. 22 yaş ve sütünde ise önce kalfalık sonra da ustalık sınavlarına girebilir. Başvuru için kişinin yaptığı mesleğin kapsama alındığı tarihte bu işi yaptığına dair işverenin imza ve onayı ile işverenin kayıtlı olduğu odanın onayının yer aldığı belgeyi bize ibraz etmesi gerekiyor. Kapsamda, otomotiv, makine, satış elemanlığı, mobilyacılık ve ağaç işlerinin de yer aldığı 135 meslek bulunuyor. Özellikle 1998-2000 arasında kapsama alınmış mesleklerde çok sayıda müracaat olacağını düşünüyoruz. Bu durumdaki kişilerin, mesleki eğitim merkezi müdürlüklerine müracaat etmelerini bekliyoruz. Ayrıca her türlü merak edilen için bu merkezlere danışılabilir." diye konuştu. (CİHAN)