Kale ve Surların Bulunduğu Batık Şehir Su Altında ve Havadan Görüntülendi

Kale ve Surların Bulunduğu Batık Şehir Su Altında ve Havadan Görüntülendi

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Kale ve surların bulunduğu batık şehir su altında ve havadan görüntülendi Elazığ'da Hazar Gölünde bulunan ve geçtiğimiz günlerde sular altında kale ve surların tespit edildiği yerde ODTÜ'den gelen dalgıçlar inceleme yaptı ODTÜ'den gelen hocaların inceleme yaptığı yerde Arap...

Kale ve surların bulunduğu batık şehir su altında ve havadan görüntülendi

Elazığ'da Hazar Gölünde bulunan ve geçtiğimiz günlerde sular altında kale ve surların tespit edildiği yerde ODTÜ'den gelen dalgıçlar inceleme yaptı

ODTÜ'den gelen hocaların inceleme yaptığı yerde Arap yatırımcılarında bulunduğu kafile de bölgede yatırım için ön çalışma gerçekleştirdi

ELAZIĞ - Elazığ'ın Hazar Gölü'nde bulunan batık şehirde ortaya çıkan kale ve surlar ODTÜ'den gelen arkeologlarında aralarında yer aldığı dalgıçlar tarafından incelenirken, körfez ülkelerinden gelen kafileye de gösterildi.Kale ve 1,5 kilometrelik surlar hem havada hem de su altında görüntülendi.

Hazar gölündeki batık şehirde kale ve surların tespit edildiğini Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım'ın duyurmasının ardından bölgede bugün önemli bir gelişme yaşandı.Batık şehirde Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sualtı Topluluğu'ndan arkeologların yer aldığı dalgıçlar batık şehre inerek yüzeyden tespit edilen surlar ve su altı kalesini inceledi. Dalgıçlarla AK Parti Elazığ Milletvekili Metin Bulut'ta su altında eşlik etti. Öteyandan Valiliğin daveti üzerine Körfez ülkelerinden Elazığ'a gelen aralarında turizm yatırımcısı, sosyal medya fenomeni ve Blogger'lerinde olduğu kafile batık şehire gitti.Arap yatırımcılar, bölgede yaptıkları incelemenin ardından yatırım gerçekleştireceklerini açıkladı.

"Bilimsel çalışma yapılacak"

Elazığ'ın turizm çeşitliliği bakımından müthiş bir şehir olduğunu belirten Vali Çetin Oktay Kaldırım, "Müthiş potansiyelleri var. Bulunduğumuz yer müthiş bir kültürel hazine. Suyun altında müthiş bir yapı var. Yaz, kış ve doğal turizm potansiyeli olarak çok iyi. Türkiye'nin zaten ikinci büyük tektonik gölü. Dolayısıyla burada müthiş bir zenginlik var. Yıllık 2 milyonu aşan bir turizm hareketliliği var. Biz bunu çeşitlendirmek istiyoruz. Kültürel değerleri ve yer altı şehrini ortaya çıkarmak istiyoruz. Burada yapılacak çalışmalar bizim için çok kıymetli. ODTÜ'den hocalarımızda geldi ve burada bilimsel çalışma yapacaklar. Bize de güzel bir haber sunacaklar" dedi.

"Sapanca'dan daha güzel"

Batık şehrin güzel olmasına rağmen uluslararası turizm piyasasında çok bilinen bir yer olmadığını aktaran turizm acente sahibi Abdulaziz Jaber "Bizim amacımız bu. Buraya geldik ve dünyaya tanıtmak istiyoruz. Genelde Arap dünyası olarak İstanbul'a gittiğimiz zaman Sapanca'ya gidiyoruz. Ama burası bilinmediği için gelemiyoruz. Burası Sapanca'dan da daha güzel. Burada yatırım fırsatları da iyi olabilir. Yeni ve el değmemiş bir alan. Rekabetin daha az olduğu bir yer. Yatırım için de uygun bir alan. Hem yatırımcıları buraya teşvik ederiz. Hem de kendimiz yatırım yapmak için karar aldık" şeklinde konuştu.

"Yapılara denk geldik, kale ve surlar var"

Dalgıçlarla birlikte batık şehre inen Milletvekili Metin Bulut ise,"Aşağıda o yapıların tanımlanması lazım. Bizler sadece dalış ekibiyiz. Oradaki yapının tanımlanması arkeologların işi. Biz orada yapılara denk geldik. Bir kale var. oradan adaya kadar uzanan 1,5 km uzunluğunda surlar var. biz önce ne var ne yok bakacağız. Onun tanınlanmasını da hocalarımız, altında yatan şeyin ne olduğunu ortaya çıkartacaklar. Ciddi bir turist potansiyelini bu bölgeye çekileceğini düşünüyorum. Çünkü aşağıda muhteşem bir potansiyel var"ifadelerini kullandı.

Kale ve Surların Bulunduğu Batık Şehir Su Altında ve Havadan Görüntülendi
Kale ve Surların Bulunduğu Batık Şehir Su Altında ve Havadan Görüntülendi
Kale ve Surların Bulunduğu Batık Şehir Su Altında ve Havadan Görüntülendi
Kale ve Surların Bulunduğu Batık Şehir Su Altında ve Havadan Görüntülendi

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title