Kale-i Tavas'ın Tarihi Gün Yüzüne Çıkıyor

Kale-i Tavas'ın Tarihi Gün Yüzüne Çıkıyor

Denizli'nin Kale İlçesi Sınırları İçindeki Tarihî Kale-i Tavas (Tabae) Şehrinde 2008 Dönemi Kazı Çalışmalarına Başlandı.

Kale-i Tavas'ın Tarihi Gün Yüzüne Çıkıyor

Denizli'nin Kale ilçesi sınırları içindeki tarihî Kale-i Tavas (Tabae) şehrinde 2008 dönemi kazı çalışmalarına başlandı.

Ege Üniversitesi (EÜ) Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Bozkurt Ersoy başkanlığında sekiz öğretim üyesi, bir konservasyon teknikeri ve 17 öğrenciden oluşan ekibin kazılarına Kültür ve Turizm Bakanlığı, Denizli Valiliği ve Kale Belediyesi de destek veriyor.

Roma ve Bizans imparatorlukları, Tavas ve Menteşe beylikleriyle Osmanlı İmparatorluğu dönemlerinde önemli bir şehir niteliği taşıyan fakat 1950'li yılların sonunda terkedilen Kale-i Tavas'taki kazılara 2007 yılında başlanmıştı.

Geçen yılki çalışmalarda Pazaryeri (Çarşı) Camisi ve şehir girişindeki bir çeşmenin kazısını tamamlanmış, Aşağıpazar mevkisindeki sarnıç ise yarım kalmıştı. Prof. Dr. Ersoy, 2008 sezonunda sarnıcın kazısını tamamlamaya yönelik çalışmalarla birlikte yeri saptanan iç kalede de kazılara başlandığını, çalışmaların maddi imkanlar ölçüsünde yaklaşık bir ay süreceğini ifade etti. Kazının yanısıra geçen yıl kazı ve temizliği tamamlanan Yukarıpazar Camisi'nde duvar ve sıvaları korumaya yönelik konservasyon çalışmalarına da başladıklarını belirten Ersoy, kazı ve koruma çalışmalarının birlikte yürütülmesinin önemine değindi. Ersoy, çalışmalarına en büyük desteğin Kale Belediye Başkanı Abdullah Karaayvaz tarafından verildiğini belirterek, ekibin barınma, beslenme ve ulaşım ihtiyaçlarını karşılayan Başkan Karaayvaz'a minnettar olduklarını söyledi.