Kalandar Soğuğu" Hollywood'da - Los

Kalandar Soğuğu" Hollywood'da - Los

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : -Yönetmen Mustafa Kara'nın açılış konuşması -Filmin gösterimi -Mustafa Kara ile ropörtaj HOLLYWOOD- "En İyi Yabancı Film" dalında Oscar'ın Türkiye adayı "Kalandar Soğuğu" Hollywood'da izleyiciyle buluştu.

Kalandar Soğuğu

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ :

-Yönetmen Mustafa Kara'nın açılış konuşması

-Filmin gösterimi

-Mustafa Kara ile ropörtaj HOLLYWOOD- "En İyi Yabancı Film" dalında Oscar'ın Türkiye adayı "Kalandar Soğuğu" Hollywood'da izleyiciyle buluştu.

Önümüzdeki Şubat ayında Los Angeles'ta yapılacak olan 89'uncu Akademi Ödülleri (Oscar) için "En İyi Yabancı Film" dalında Türkiye'nin adayı olarak seçilen "Kalandar Soğuğu" filmi, Hollywood'da özel bir gösterimle izleyiciyle buluştu.

Yönetmenliğini Mustafa Kara'nın, yapımcılığını Nermin Aytekin'in üstlendiği filmin gösterimine ABD'li birçok sinema yapımcısı ve eleştirmen katıldı.

Gösterim öncesi davetlilere kısaca filmin hikayesi ve çalışma sürecinden bahseden yönetmen Kara, beş yılı aşkın bir sürede tamamlanan filmin, ailesiyle hayata tutunmaya çalışan Mehmet karakteri üzerinden insanlığın evrensel ve kadim var olma hikayesini anlattığını belirtti.

Davetliler tarafından ilgiyle izlenen filmin ardından övgü dolu yorumlar alan yönetmen Mustafa Kara, bugüne dek birçok festivalden ödülle dönen filmin başarısının planlı bir sonuç olmadığını belirterek, "Bir sinemacı olarak masa başında yazdığınız, samimiyetine ve sahiciliğine inandığınız hikayeyi anlatmaya çalışıyorsunuz. Şayet amaçladığınız sahiciliğe ulaşırsanız zaten bunun her anlamda karşılık görebileceğini, takdir edileceğini düşünürsünüz. Bu manada belli bir seviyede doğru yolda olduğumuzu düşünüyor ve bunun hem seyirciden hem festivallerden bir karşılığının olacağını tahmin ediyorduk" yorumunda bulundu.

Oscar'dan yolunun geçmesinin her sinemacı için değerli olduğunu belirten Kara, " Böyle bir hayalim olmadı. Ancak tabiiki her sinemacı gibi bu işin zirvesi diyebileceğimiz Oscar'dan geçmek istersiniz. Şimdide samimiyetine, gücüne inandığımız filmimizi dünya festivallerinde buluşturduğumuz gibi Oscar aday adaylığı çerçevesinde Los Angeles'ta gösterimlerle tanıtıyoruz. Güzel bir sonuçla dönmek elbette manevi anlamda önemli bir motivasyon sağlayacaktır. Ancak sonuç ne olursa olsun 'hayır vardır' deyip yolumuza devam edeceğiz" dedi.

Geçtiğimiz ay Los Angeles'ta düzenlenen Asya Dünyası Film Festivali'nde (AWFF) iki ödül alan ve son olarak Avustralya'da yapılan "Asya Pasifik Film Ödülleri" (APSA) töreninden üç ödülle dönen "Kalandar Soğuğu" filminin, bugüne dek ulusal ve uluslararası birçok festivalden kazandığı 24 ödül bulunuyor.

Kaynak: AA