Kahvaltıya Geliyorlar Doğal Hayatı Yaşıyorlar

Kahvaltıya Geliyorlar Doğal Hayatı Yaşıyorlar

Yalova'da bir kişinin eşi ve dört çocuğuyla hizmete açtığı "Kahvaltı Bahçesi"ne gelen Araplar ve yerli turistler, bahçeden topladıkları sebzeleri tüketiyor, inekten sağılan taze sütü içiyor.

Kahvaltıya Geliyorlar Doğal Hayatı Yaşıyorlar

İSMAİL ERSAN - Yalova'da bir kişinin eşi ve dört çocuğuyla hizmete açtığı "Kahvaltı Bahçesi"ne gelen Araplar ve yerli turistler, bahçeden topladıkları sebzeleri tüketiyor, inekten sağılan taze sütü içiyor.

Çiftlikköy ilçesi Sultaniye Mahallesi'ndeki işletmenin sahibi Sedat Bahadır (51), AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 20 yıl önce ilçede bir sitede güvenlik görevlisi olarak işe başladığını ve o günden beri organik ürün satışı yapılan iş yeri açma hayali bulunduğunu söyledi.

Sitede 7-8 yıl güvenlik görevlisi olarak çalıştıktan sonra buradaki marketin işletmeciliğini yaptığını anlatan Bahadır, "Sabah erkenden kalkıp Yalova'da kurulan pazara gidiyor, en güzel sebze ve meyvelerini alıp geliyordum. İnsanlar ürünleri almak için etrafımı sarıyordu. Onlara bu şekilde 14-15 yıl hizmet ettim ardından da orayı devrettim." dedi.

Bahadır, market işletmeciliğinin ardından seracılık yaptığı kendisine ait tarlayı "Kahvaltı Bahçesi"ne dönüştürmeyi planladığını anlatarak, şunları kaydetti:

"Burayı ağaçlandırdım. İçine ahşap mikanlar yaptırdım. Genellikle orta ve doğu Karadeniz'e özgü, kırsal yörelerde görülen mimari yapı kurduk. Kahvaltı bahçemizin bütün ahşap malzemelerini Trabzon'dan getirdim. Hiçbir şekilde betonarme kullanmadan, çivi çakmadan ahşap çivi ile yapılan malzemeler kullanıldı. Masalar ahşap, şemsiyeler hasırdan yapıldı. Peyzajı ile özellikle ben ilgilendim. Terayağını Trabzon'dan getiriyoruz. Sütümüz beslediğimiz ineklerden. Bahçemizde 60 tavuğumuz var, yumurtayı oradan temin ediyoruz. Sebze ve meyvesini yan tarafta kurduğumuz seradan, bahçemizden kullanıyoruz. Domates, biber, salatalığı burada yetiştirip müşterilerimize sunuyoruz."

Arapların gözdesi tahin pekmez

Müşterilerin kendi elleriyle topladıkları ürünlerden kahvaltı yaptığına dikkati çeken Bahadır, "Buraya gelenler, domates, biber ve salatalığını bahçeden koparıyor. İnekten taze sütün sağıldığını görüyor. 3 ineğimiz var. Sütten yaptığımız peynir, yoğurt ve ayranı da müşterilere ikram ediyoruz. Kahvaltımız 27 çeşitten oluşuyor. Tamamı doğal ürünler. Özellikle Araplar tahin pekmez karışımı olan ürünümüze yoğun ilgi gösteriyor. Yoğun bir şekilde de Arap misafir ağırlıyoruz." dedi.

Bahadır'ın kızı Elif Banu Bahadır ise iktisat mezunu olduğunu ve babasının kahvaltı bahçesinde işletme müdürlüğü görevini yaptığını söyledi.

Babasının bahçeyi büyük bir özveriyle bugünkü haline getirdiğine değinen Bahadır, vatandaşların ilgisinden de çok memnun olduklarını kaydetti.

Bahadır, gelenlerin bahçelerinde adeta doğal hayatı yaşadıklarını vurgulayarak, "Genel olarak Yalova'daki müşterilerden ziyade İstanbul başta olmak üzere il dışından gelenler çok. Hepsi inşaatlardan, yapılardan bıkmış vaziyette. Doğayla iç içe olmayı tercih ediyorlar. Buraya gelenler bahçemizden domates, biber, salatalığı kendi elleriyle topluyorlar." ifadelerini kullandı.

-Müşteriler uygulamadan memnun

Müşterilerden Özlem Çalışkan da tamamen doğal ürünlerin servis edildiği bu mekanı çok beğendiğini kaydetti.

Çalışkan, "Bahçeden kopardığım domates, biber ve salatalıklarla kahvaltımı yapıyorum. Bunu kent merkezinde kendi imkanlarımla yapamam mümkün değil." dedi.

Özlem Özfidan da Kocaeli'nin Karamürsel ilçesinden sadece kahvaltı yapmak için bahçeye geldiğini anlatarak, gittiği yerlerde buradan övgüyle bahsettiğini söyledi.