Kahramanmaraş'tan Avrupa'ya Kiraz İhracatı

Kahramanmaraş'tan Avrupa'ya kiraz ihracatı Andırın Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürü Uğur Adsay, Almanya başta olmak üzere İngiltere, Irak ve Rusya gibi ülkelere ay sonuna kadar 5 bin ton kiraz ihracatı beklendiğini belirttiKAHRAMANMARAŞ - Kahramanmaraş'ın Andırın ilçesinde hasadına başlanan...

Kahramanmaraş'tan Avrupa'ya kiraz ihracatı
Andırın Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürü Uğur Adsay, Almanya başta olmak üzere İngiltere, Irak ve Rusya gibi ülkelere ay sonuna kadar 5 bin ton kiraz ihracatı beklendiğini belirtti

KAHRAMANMARAŞ - Kahramanmaraş'ın Andırın ilçesinde hasadına başlanan kiraz, Avrupa pazarına gönderiliyor.
İlçele bağlı Çiğşar, Kabaca ve Çokak mahallelerinde bin 650 rakımda yetişen kirazlar, hasadı yapılarak tırlarla Avrupa'ya gönderiliyor.
Aroması, büyüklüğü ve lezzetiyle özellikle Avrupa ülkelerinde rağbet gören Kahramanmaraş kirazında bu yıl 10 bin rekolte bekleniyor.
Ay sonuna kadar devam etmesi beklenen hasat dönemi boyunca kirazlar, kalitesine göre 4-7 TL arasında değişen fiyatlarla alıcı buluyor.
Andırın Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürü Uğur Adsay, kiraz hasadının üreticinin, işçinin ve tüccarın yüzünü güldürdüğünü söyledi. Adsay, Almanya başta olmak üzere İngiltere, Irak ve Rusya gibi ülkelere ay sonuna kadar 5 bin ton kiraz sevkıyatının yapılmasının beklendiğini kaydetti.
Adsay, kiraz hasadı dolayısıyla çevre illerden bölgeye çok sayıda işçi istihdamı sağlandığını sözlerine ekledi.