Kahramanmaraş: Organları Hayat Kurtardı

Kahramanmaraş: Organları Hayat Kurtardı

Antalya'nın Manavgat İlçesi'ne Bağlı Side Beldesi'nde Meydana Gelen Trafik Kazasında Hayatını Kaybeden Kahramanmaraşlı Genç, Organlarıyla 2 Kişinin Hayatını Kurtardı. Gencin Böbrekleri 2 Kişiye Nakledilirken, Kalbi ve Karaciğeri de İstanbul'a Gönderildi.

Kahramanmaraş: Organları Hayat Kurtardı

Antalya'nın Manavgat İlçesi'ne bağlı Side Beldesi'nde meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybeden Kahramanmaraşlı genç, organlarıyla 2 kişinin hayatını kurtardı. Gencin böbrekleri 2 kişiye nakledilirken, kalbi ve karaciğeri de İstanbul'a gönderildi.

Edinilen bilgiye göre, Kahramanmaraş'ın Nurhak İlçesi'nde oturan ve çalışmak amacıyla Side'ye giden Şafak Palalı, bir çiçekçide iş buldu. Palalı, 23 Ekim'de bir çiçek siparişini teslim etmek amacıyla motosikletiyle giderken, alkollü olduğu ileri sürülen Serhat D. yönetimindeki otomobilin altında kaldı. Ağır yaralı olarak Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılan Palalı'nın beyin ölümü gerçekleşti. Anne Şengül ile baba Mehmet, doktorların önerisi üzerine, gözyaşları içinde oğullarının organlarını bağışlama kararı aldı. 6 gün süren yaşam mücadelesini kaybeden Şafak'ın böbrekleri, adları açıklanmayan 33 yaşındaki bir kadın ile 32 yaşındaki bir erkek hastaya nakledildi, kalbi ve karaciğeri ise nakledilecek uygun hasta bulunması için İstanbul'a gönderildi. Organ bağışının ardından oğlunun cenazesini alıp, Nurhak İlçesi'nde toprağa veren 42 yaşındaki anne Şengül Palalı'nın yüreği, organ nakli sonucunda sağlığına kavuşan 2 hasta ve yakınlarının minnet duygularını ifade ettiği telefon konuşmasıyla rahatladı.

Oğlunu kazada kaybetmesinin acısını ömrünün sonuna kadar unutamayacağını belirten 3 çocuk annesi Şengül Palalı, "Oğlumun ölümüne neden olan ve alkollü araç kullandığı belirlenen Serhat D., kefaletle serbest bırakıldı. Buna inanmak güç olsa da gerçek. Bir insanın canını aldı, oğlum toprağa gitti, o elini kolunu sallayarak geziyor. Buna yürek dayanmaz" dedi. Tek tesellisinin acı da olsa yaptıkları bağışla oğullarının organlarıyla hayata dönen insanlar olduğunu belirten Palalı, "Oğlumun beyin ölümünün gerçekleştiği haberi bizi şoka soktu, bir süre sonra doktorlar organ bağışını gündeme getirdi. Bizim için zor da olsa, her şeyin kader olduğuna inanarak, doktorların teklifini kabul ettik. Bir Şafak gitti, iki Şafak geldi. Kalp ve karaciğeriyle de iki Şafak daha getirecek. Tek tesellimiz bu. İki hastanın arayıp minnet duyduklarını söylemesi bizleri duygulandırdı. Bu, acının tesellisi olsa gerek" diye konuştu.

Kaynak: İHA