Kahramanmaraş'ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 96. Yıl Dönümü
Haberler » Güncel » Kahramanmaraş'ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 96. Yıl Dönümü - Haber

Kahramanmaraş'ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 96. Yıl Dönümü

Kahramanmaraş'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıl dönümü etkinleri çerçevesinde Sütçü İmam Olayı canlandırıldı ve vatandaşlara süt ikram edildi.

Kahramanmaraş'ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 96. Yıl Dönümü

'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıl dönümü etkinleri çerçevesinde Sütçü İmam Olayı canlandırıldı ve vatandaşlara süt ikram edildi.

Uzunoluk Caddesi'nde gerçekleşen etkinlikte, Fransız ve Ermeni askerlerinin, kentte Uzunoluk Caddesi'ndeki hamamdan çıkan kadınların peçelerini silah zoruyla açmak isterken, bölgede sütçülük yapan Sütçü İmam'ın askerlere ilk kurşunu sıkmasıyla başlayan kurtuluş mücadelesini anlatan oyun sahnelendi.

Etkinlikte "çete" diye tabir edilen yöresel kıyafetleri giyenler, davul-zurna eşliğinde oynadı. Sütçü İmam'ı canlandıran bir kişi de vatandaşlara süt ikram etti.

Kahramanmaraş Valisi , etkinlikte yaptığı konuşmada, Kahramanmaraş'ın kurtuluşunun 96. yıl dönümü etkinliklerine vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini kaydetti.

Güvençer, Kahramanmaraş'ın kurtuluş destanında çok önemli bir figür olan Sütçü İmam'ın, tüm Kahramanmaraş'ın sahip çıktığı bir kahraman olduğunu belirtti.

Büyükşehir Belediye Başkanı ise 96 yıl önce Kahramanmaraş halkına kast etmek isteyenlere kahraman ecdadın gerekli cezayı verdiğini söyledi.

Kahramanmaraş'ın destansı kahramanlığının önemine dikkat çeken Erkoç, "İşgalci güçlerin askerleri Uzunoluk hamamından çıkan kardeşlerimize bir kasıtta bulunmuşlar. Bizim kahraman ecdadımız olaya hemen müdahale etmiş. Gereken cezayı hemen orada vermiş. Kurtuluş Savaşı'nın ilk kurşunu Kahramanmaraş'ta atılmış. Kısa süre sonra 12 Şubat 1920'de Kahramanmaraş işgalci kuvvetleri yenmiştir" diye konuştu.

Programa, AK Parti İl Başkanı Ahmet Özdemir, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, İl Emniyet Müdür Servet Yılmaz ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak: AA

Manşet

Haberler