Kahire: Irak'ta Şiddet Olayları

Kahire: Irak'ta Şiddet Olayları

Suriye Dışişleri Bakanı Walid Muallem, Suriye Hükümeti'nin Irak ve Bölgede İstikrar Sağlanması İçin ABD ile Diyaloga Hazır Olduğunu Söyledi.

Kahire: Irak'ta Şiddet Olayları

Suriye Dışişleri Bakanı Walid Muallem, Suriye Hükümeti'nin Irak ve bölgede istikrar sağlanması için ABD ile diyaloga hazır olduğunu söyledi.

Mısır'ın başkenti Kahire'de yapılan Arap Birliği Dışişleri Bakanları toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin, "ABD ile görüşmeye hazır mısınız?" sorusuna Muallim, "Bölgede barış ve istikrarın sağlanabilmesi için ABD ile görüşmeye hazırız. Irak'taki siyasi sürece destek veriyoruz. Irak Hükümeti ve biz, Irak'ta kan akmasına karşıyız" dedi.

İngiliz gazetesi The Observer, İngiltere Başbakanı Tony Blair'in yakın bir zamanda ABD Başkanı George W. Bush'a, Irak'ı istikrara kavuşturmak için komşu Suriye ve İran'dan yardım alınmasını önerdiğini ileri sürmüştü. Öte yandan İran yönetimi de bu ay başlarında, ABD'nin Irak'taki mezhepsel çatışmaları sonlandırmak üzere yardım istemesini gözden geçirebileceklerini açıklamıştı.