Kahire'de Türkçe Coşkusu

Kahire'de Türkçe coşkusu

Kahire'de Türkçe Coşkusu
29.03.2011 16:17 | Son Güncelleme: 29.03.2011 16:17

Kahire'de Türkçe coşkusu

KAHİRE (CİHAN) - Bu yıl dokuzuncusu gerçekleştirilecek Dünya Türkçe Olimpiyatları'nın Mısır elemeleri, coşkulu bir törenle Kahire'de gerçekleştirildi. Mısırlı öğrenciler Türkçe şarkılar, şiirler ve oyunlarla Mısırlı ve Türk seyircileri coşturdu. Ülkenin geleneksel dansı tennure de seyircilerden büyük bir alkış aldı.

Kahire Selahattin Uluslararası Türk Okulu'nda yapılan elemelere Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı ve Azerbaycan'ın Kahire Büyükelçisi Şahin Abdullayev ile Türkiye'den bazı üst düzey yetkililer katıldı. Mısır'daki 13 Türkoloji fakültesinden öğretim görevlileri ile bu fakültelerde eğitim gören Mısırlı öğrencilerin yanı sıra Mısır'da yaşayan Türkler de elemelere büyük bir ilgi gösterdi.

Ödül töreni iki ülkenin coşkulu okunan milli marşları ile başladı. Mısır'ın özgürlüğe giden süreçte halk tarafından sürekli söylenen ve halk arasında 'Özgürlük marşı' olarak adlandırılan ya Biladi adlı şarkı, izleyicilerin coşkulu alkışları eşliğinde söylendi. Mısır ödül töreninde okunan şarkılar ve şiirlerdeki kullanılan güzel Türkçe ve sahne performansları izleyiciler tarafından takdirle karşılandı.

Muhammed Hisham'ın okuduğu Sarmaşık çiçeği adlı eser salondan büyük alkış aldı.

'Tek Türkiye' adlı dizide dinlediği müziği çalışmak isteyen öğrenci amacına ulaşarak elemeleri geçti ve ödül töreninde sahne almaya hak kazandı. Sahnede büyük alkış alan 'ne feryat edersin divane bülbül' adlı eser Nouran Yasser tarafından seslendirildi.

Saheer Ghali adlı öğrenci Türk sanat müziği eseri olan 'Enginde yavaş yavaş'adlı eseri büyük bir ustalıkla icra etti. ve gelen seyircilerin büyük beğenisini kazandı.

Orta oyunlarından İbiş ile efendi Mısırlı izleyicilerin önünde tekrar hayat buldu.

Muhammed Husny adlı öğrenci 'Anne' adlı meşhur eseri,sanatçıları aratmayacak ustalıkla söyledi ve izleyicilerin haklı teveccühünü kazandı. Öğrenciler davul, def ve darbukalarıyla, sahnedeki seyirciler ise Arap coğrafyasında çok bilindik olan bir şarkıya alkışlarıyla ritm tuttular.

Elemenin sonunda bir konuşma yapan Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Botsalı, sivil toplum kuruluşları tarafından işletilen Afrika'daki Türk okullarında 100 bin öğrencinin eğitim gördüğünü belirtti. Botsalı, "Bugün görüyoruz ki onlarca ülkeden öğrenci, Türkiye'deki olimpiyatlarda dereceye girebilmek için uğraşıyor. Savaşın karşı tezi olarak barışın sembolü eğitimi takdim ediş tarzınızdan dolayı Türk okullarını kutluyorum." dedi.

Selahattin Uluslararası Türk Okulu Genel Müdürü Orhan Keskin ise, Türkçe olimpiyatlarının önemine işaret ederek, Türk okullarındaki farklı milliyet ve kültürlerden öğrencilerin, eğitim alırken aynı zamanda da birkaç dili birden öğrenme imkanına sahip olduklarını söyledi. Keskin, "Burada yarışan öğrencilerimiz, 3 ay gibi kısa bir sürede bu noktaya geldiler, temennimiz onların Türkiye'deki olimpiyatlarda başarılı olmasıdır" diye konuştu.

Türkiye'de 130 ülkeden yarışmacıların katılacağı Türkçe olimpiyatlarına Mısır 14 dalda katılacak.

Mısır'ın Türkiye'de temsil edecek altın madalya alan öğrencilerin listesi şöyle:

1. Konuşma Dalında Nada Ahmed (bayan)

2. Özel Beceriler Dalında Mahmud Hammad ve Ömer Maged 3. Yabancı Dil Şiir Dalında Sara Khaled (Bayan)

4. Ana Dil Şiir Dalında Birincimiz Şeyma Karaca (Bayan)

5. Yabancı Dil Şarkı Dalında Muhammed Husny (Erkek)

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Kahire'de Türkçe Coşkusu - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 23.9.2020 07:26:20. #1.15#
title