Haberler » Ekonomi » Kağıt Toplayıcıları Belediyenin Sigortalı Çalışanı Oluyor - Ekonomi

Kağıt Toplayıcıları Belediyenin Sigortalı Çalışanı Oluyor

Kağıt toplayıcılarının, lisanslı firmalar için sigortalı ve primli çalışan elemanlar haline gelmsi amaçlanıyor.

Kağıt Toplayıcıları Belediyenin Sigortalı Çalışanı Oluyor

öncülüğünde başlatılan çalışma kapsamında, sokak toplayıcıları ya da kağıt toplayıcısı olarak bilinen toplayıcıların, lisanslı firmalar için sigortalı ve primli çalışan elemanlar haline gelmesi amaçlanıyor. Sokaklarda kağıt toplayan kişilerin, maaşlı ve prim usulüyle, belediye bünyesinde çöpleri toplaması, toplanan atıklar geri tesislerinde değerlendirilerek ekonomiye kazandırılması hedefleniyor.

Ankara Valiliği'nin üzerinde durduğu projeyi, Başkent'te ilk olarak uygulayan Mamak Belediyesi, projenin tanıtımını yaptı. Mamak'ın yıllarca çöplüğüyle anıldığını dile getiren Belediye Başkanı , "Mamak'ta yıllardır devam eden dönüşüm çalışmaları, farklı bir boyutuyla devam edecek." dedi.

Dönüşüm çalışmalarına kontrolsüz bir şekilde katılan sokak toplayıcılarının lisanslı firmaların çalışan personeli haline gelebileceğini belirten Başkan Akgül, "Maaş artı primle çalışacak olan kağıt toplayıcıları artık hem daha düzenli bir şekilde çalışacak hem de kontrol altında tutulacak. Mamak'ta 3 mahallede başlayan dönüşüm çalışmaları bugün 66 mahallede devam ediyor. Mamak'ta yürütülen dönüşüm çalışmaları hız kesmeden devam edecek." ifadelerini kullandı.

Kaynak: CHA