Kagider, Kadın Vekilleri Buluşturdu

Kagider, Kadın Vekilleri Buluşturdu

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (Kagider), 23. Dönem Kadın Milletvekillerini Tebrik Etmek ve İşbirliği Diyalogunu Sağlamak Amacıyla Bir Toplantı Düzenledi.

Kagider, Kadın Vekilleri Buluşturdu

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER), 23. dönem kadın milletvekillerini tebrik etmek ve işbirliği diyalogunu sağlamak amacıyla bir toplantı düzenledi.

Hilton Oteli'ndeki toplantıya CHP'nin grup toplantısı nedeniyle CHP'li kadın vekiller katılmazken, MHP'li hiçbir kadın vekilin de katılmaması da dikkat çekti. Kabinenin tek bayan bakanı Nimet Çubukçu'nun da katıldığı toplantıya, AK Parti'li milletvekillerinin yanısıra DTP'nin bayan milletvekilleri Ayla Akat Ata, Sebahat Tuncer, Sevahir Bayındır ve Gülten Koşanak iştirak etti. Toplantıda konuşan Devlet Bakanı Çubukçu, cinsiyet ayrımcılığı ve kadın-erkek eşitsizliğine yönelik geçmiş dönemde

gerçekleştirdiklerini yasal düzenlemeler hakkında bilgi verdi. Yapılan düzenlemelerden kadınların haberdar olmasını çok önemsediklerini dile getiren Çubukçu, "Yasalardaki olumlu değişikliklerin kadınların hayatına yansıması bizim için önemlidir. Bunun için tüm kurumlarla işbirliği yaparak seferberlik ilan ettik" dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kadın haklarına ilişkin yayınladığı genelgenin cumhuriyet tarihinde bir ilk olma özelliği taşıdığına işaret eden Çubukçu, kadın hakları, cinsiyet ayrımı

ve kadına şiddet konularında, toplumun bilinçlendirilmesi noktasında medyanın etkin bir rol üstlendiğini kaydetti.

Toplantıya katılan kadın milletvekilleri, daha sonra sırayla söz alarak kendilerini tanıttı ve kadın hakları konusundaki görüşlerini dile getirdi. KAGİDER Başkanı Gülseren Onanç, vekillere Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Bayram Candan tarafından hazırlanan ve her biri birbirinden farklı olan 'özgür kadın' kolyesi hediye etti. Toplantıya katılan DTP'li vekillere basın mensupları yoğun ilgi gösterdi.

(TAN-OK-Y)

Kaynak: İHA