"Kafanızda Hikmet Yar'ın İslam Anlayışı mı Var"

"Kafanızda Hikmet Yar'ın İslam Anlayışı mı Var"

Rize'nin Pazar İlçesi Yeni Belediye Binası'nın Açılış Törenine Katılmak Üzere Rize'ye Gelen CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Memleketinde Başbakan Erdoğan'ı Eleştirdi.

Rize'nin Pazar İlçesi yeni Belediye Binası'nın açılış törenine katılmak üzere Rize'ye gelen CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, memleketinde Başbakan Erdoğan'ı eleştirdi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Rize'nin Pazar İlçesi'nde yeni Belediye Binası'nın açılışını yapmak üzere helikopterle Trabzon'dan Rize'ye geldi. Baykal'ı helikopterin indiği Pazar İlçe Stadı'nda, Kaymakamı Yalçın Sezgin, CHP'li Pazar Belediye Başkanı Hikmet Hatırnaz ve CHP Rize İl Başkanı Mehmet Aslankaya karşıladı. Baykal daha sonra yapımı tamamlanan Pazar Belediye Binası'nın açılışını yaparak Pazar Belediye Başkanı Hatırnaz'dan brifing aldı. Rize Valisi Kasım Esen telefonla Hatırnaz'ı arayarak Baykal ile görüştü. Pazar Kaymakamı Yalçın Sezgin, Rize Valisi Kasım Esen tarafından gönderilen serenden maketini Esen adına Baykal'a teslim etti.

Baykal daha sonra Belediye Binası önünden kendisini bekleyen partililere hitaben bir konuşma yaptı. Baykal konuşmasında hükümetin çay politikalarını eleştirerek, "Madem yatırım yapmıyorsunuz bari haksız rekabeti ortadan kaldırın. Nedir bu haksız rekabet. Doğu Karadeniz'de çay var. Çayı dışardan kaçak çay ithal ederek vurma. Türkiye 70 milyon nüfuslu bir ülke ve çay tüketimi ülkede artıyor. Çay giderek değer kazanıyor. Türkiye çay ihraç eden bir ülke haline gelebilir. Yeter ki çayı kendi elimizle kendi ayağımıza kurşun sıkarak vurmayalım. 70 milyon çayı Rize'den içsin. Neden İran'dan ,Uzak doğudan çay ithal ederek çayı neden vuruyorsun. Türkiye'de siyasete arkasını dayamış yetkili insanlarınız var. Bunlar üretici değil. Onlar çaydan kazanmak istiyorlar. Nasıl kazanacaklar. Çay ithal edecekler. İthal ve kaçak çay getirecekler. Mahkemeye düşecekler ama bunlar onları mahkum ettirmeyecek. CHP iktidarında hiçbir çıkar çevresinin kaçak yada doğrudan çay ithal edip bu bölgeye zarar vermesine izin vermeyeceğiz. Bu işi anahtarı sizin elinizdedir. Verin bana vekaletinizi zaten adım avukata çıkmış. Sizin hakkınızı nasıl korurmuşuz bir gösterelim. Yalnız bizim vekalet noterlerde değil sandıklarda verilir." Şeklinde konuştu.

Baykal konuşmasında canlı yayında bir bayanın 'Atatürk'ü sevmiyorum, Humeyniyi seviyorum' şeklindeki açıklamasını hatırlatarak Türkiye'de Müslümanlarında baskı altında olduğunu söyleyen Dışişleri Bakanı'nı eleştirdi. Baykal konuyla ilgili, "Biz böyle bir baskı görmüyoruz. Acaba 70 milyonun İslamiyet anlayışı ile senin kafandaki İslamiyet anlayışı farklı mı, senin kafanda başka bir İslamiyet anlayışımı var. Yoksa senin kafanda Başbakanının dizinin dibine çöktüğü Hikmet Yar'ın İslamiyet anlayışımı var. Geçenlerde bir kız televizyona çıktı. Ben Atatürk'ü sevmiyorum, ben Humeyni'yi seviyorum. Gazeteci ona 'Atatürk sana bağımsızlığını kazandırdı dedi. Ayıp olmuyor mu' dedi. O kadın 'İngiliz işgali devam etseydi ben daha özgür olurdum' dedi. Bunun kafasındaki bu anlayışa bu zihniyete bakın. Bir genç kız niçin acaba böyle düşünür. Onun arkasında ne var. Kim onu böyle düşündürtüyor. Boşuna mı bunlar. Nerede öğreniyor bütün bunları, Ona kimler bunu söyletiyor. Bu memleketin öz evladı genç bir kız İngiliz işgali devam etseydi diyor ise bundan memnuniyet duyabilir miyiz. İngiliz işgali devam etse daha özgür olurmuş. Sen git bunu Iraklılara söyle bakalım, bu işgal devam etse daha iyi olur de. O işgalle bir milyon insanını kaybetmiş Iraklılara bunu söyle. Bütün Dünya Atatürk'e bağımsızlığı kazandırdı diye saygı duyuyor. Bütün Müslüman ülkeler Atatürk'le iftihar ediyor bizim kızımı işe böyle düşünüyor. Bunlar yanlış ve tehlikeli şeylerdir" dedi.

Baykal daha sonra Rize'nin Hemşin İlçesi'ne giderek vatandaşlarla görüştü. Burada Baykal'a mısır ekmeği ve bal ikram edildi.

Kaynak: CHA