Kadir Topbaş'ın Büyükada'daki Çevre Düzenlemesiyle İlgili Açıklaması - Haberler
Haberi Paylaş

Kadir Topbaş'ın Büyükada'daki Çevre Düzenlemesiyle İlgili Açıklaması

AA - Haberler | Yerel
Kadir Topbaş'ın Büyükada'daki Çevre Düzenlemesiyle İlgili Açıklaması

İBB Başkanı Topbaş, Büyükada'daki Çevre Düzenleme Çalışmalarıyla İlgili Olarak, "Popülist bir siyaset olsun diye meydanlara el atıp kendi görev alanlarının dışına Çıkıyorlar" Dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Büyükada'daki çevre düzenleme çalışmalarıyla ilgili olarak, "Popülist bir siyaset olsun diye meydanlara el atıp yarın da 'Buraya büyükşehir bakmıyor, biz yapıyoruz' demek adına kendi görev alanlarının dışında çıkmaktalar. Bunların hep tespitleri var. Bunlarla ilgili yasal süreçleri belediyemizin ilgilileri başlatmışlar" dedi.

Topbaş, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Edirnekapı Şehitliği'nde düzenlenen törenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Büyükada Çınar Meydanı'nda Büyükşehir belediye ekiplerinin engellendiği iddiasıyla ilgili bir soru üzerine Topbaş, vatandaşlarla zabıta arasında sorun yaşanmayacağını belirterek, "Bu, vatandaşlar adına, vatandaşı tahrik eden veya belediye mensuplarının yaptığı. Maalesef bize ulaşan bilgi o tarzda. Çok olumsuz ve hiç hoş kabul edilmeyecek birtakım yansımalar oldu maalesef" diye konuştu.

Topbaş, yasaların büyükşehir ve ilçe belediyelerin görev alanlarını belirlediğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Meydanlar, ana arterler ve arterlerdeki sorumluluk alanları büyükşehire aittir. Bu yerlerde yapılacak bütün icraatlar büyükşehirindir ama ilçe belediyeleri maalesef meydanlara, kendilerine ait olmayan alanlara ve kendi sorumlulukları dışındaki yerlere bu tarzda müdahaleler ediyor. Bunu niçin yapıyorlar? İşte popülist bir siyaset, 'meydanları yapıyoruz' anlamında ve belki daha sonra 'büyükşehir buraya bakmıyor' demek için... Bir ilçe belediyesi kendi alanı dışındaki yerlerde bu tip yatırım yaptığı zaman o ilçe belediyesine kendi sorumluluk alanı dışındaki yerlerde yatırım yaptığı için zimmet çıkar, yapamaz..."

İlçe belediyelerin kendi alanlarında yatırım yapmaları gerektiğini vurgulayan Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İstanbul'un tamamında hizmetlerimiz var. Adalar'a doğalgaz götürmüşüz, altyapısı gibi birçok iş yapmışız ama maalesef böyle bir yanlış manipülasyonların yansımalarını görmekteyiz. Herkes kendi alanında çalışmalarını yürütmeli. Bu tip çalışan belediyelerin arka sokaklarına gidiniz hak getire, arka sokaklarda problemler yaşanmakta. Popülist bir siyaset olsun diye meydanlara el atıp yarın da 'Buraya büyükşehir bakmıyor, biz yapıyoruz' demek adına kendi görev alanlarının dışında çıkmaktalar. Bunların hep tespitleri var. Bunlarla ilgili yasal süreçleri belediyemizin ilgilileri başlatmışlar. Ben yurt dışındaydım, bilgi bana ulaştı. Üzüldüm ve gerekli tahkikat yapılıyor. Herkes kendi görevini bilmeli."

Adalar Belediye Başkanı ile görüşüp görüşmediği sorulan Topbaş, şunları söyledi:

"Niye arayacağım ki ben kendisini? Hukuki süreç başladı. Eğer bir sonun varsa kendisi gelir yada arar. Orada ilçe belediyesinin yapmış olduğunu yanlış ve haksız bir uygulama var. Sorumluluk alanının dışında bir uygulama var. Biz bu tip yanlış tavır ve adımlara rağmen ilçelere hizmet etmeye devam ediyoruz. Biz bunları bir siyasi malzeme olarak kullanmaya kalksak, halkımızı cezalandırmış oluruz. Biz bunlara bakmıyoruz, işimize devam ediyoruz."

Silivri Belediye Başkanı'nı ziyaret ettiğini aktaran Topbaş, "Biz bu kadar açık ve net uygulamalar yaparken böyle yanlışlık olmaz. Hatta bazı CHP'li belediyeler bizim bütçemizden çok ciddi paylar almışlardır. Yatırım listemizde bunlar var. Biz yatırımda hiçbir siyasi ayrım yapmayız ama maalesef bazı belediye başkanları çok maksadını aşan tarzlar sergilemekteler. Kendilerinin sorumluluk alanları dışında birtakım uygulamalar yapmaktalar. Bu gerginlikleri vatandaşlara yansıtmamak gerekir" dedi.

Topbaş, "Bunu bir seçim öncesi yatırımı olarak görüyor musunuz?" şeklindeki soruya da şu yanıtı verdi:

"Maalesef popülist hareketler. Kendilerine ait olmayan yerlerde iş yapıp, daha sonra da 'Büyükşehir buraya bakmıyor, biz yapıyoruz' demek adına böyle bir yanlış mantık yürütüyorlar. Böyle siyaset olmaz, böyle anlayış olmaz. Vatandaşlarımız bunu görüyor. İstanbul'da maalesef bazı belediye başkanları var ki, sayıları da çok fazla değil, kendilerine özel tavırları olan, yerel yöneticiliği hazmedemeyen bir yönetim anlayışı sergiliyorlar. Herhalde bir müddet sonra kendilerine geleceklerdir."

- İSTANBUL

AA - Son Dakika Haberleri
500
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Haber: Kadir Topbaş'ın Büyükada'daki Çevre Düzenlemesiyle İlgili Açıklaması - Haberler
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 17.09.2021 10:03:26. #1.11#