Kadir Has'ın Ölümü Üzüntü Yarattı

Kadir Has'ın Ölümü Üzüntü Yarattı

Hayırsever İş Adamı Kadir Has'ın Ölümü Gerek İş, Gerekse Siyaset Dünyasında Üzüntüyle Karşılandı.

Kadir Has'ın Ölümü Üzüntü Yarattı

Hayırsever iş adamı Kadir Has'ın ölümü gerek iş, gerekse siyaset dünyasında üzüntüyle Karşılandı.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Devlet Üstün Hizmet Madalyası sahibi iş adamı Kadir Has'ın vefatı dolayısıyla eşi Rezan Has'a bir telgraf gönderdi. Sezer mesajında, Kadir Has'ın ölümünden derinti üzüntü duyduğunu belirterek, "Türk ekonomisine önemli katkılarda bulunan Kadir Has, ülkemize kazandırdığı çok sayıda eğitim ve sağlık tesisi ve övgüye değer destekleriyle örnek olmuştur.Yaşamı boyunca her zaman ülkesinin geleceğinden kendini sorumlu tutma bilinciyle hareket eden Kadir Has, hayırsever kişiliği, girişimleri ve hizmetleri ile ulusumuzun gönlünde yaşayacaktır" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kadir Has'ın oğlu Nuri Has'ı arayarak başsağlığı dileklerini iletti.

Erdoğan, Nuri Has'a, haberi Antalya'da aldığını belirterek, Kadir Has'ın vefatından ''büyük üzüntü'' duyduğunu söyledi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, ülkenin kalkınmasında çok büyük hizmetlerde bulunan Kadir Has'ın vefatından büyük üzüntü duyduklarını bildirdi.

Orgeneral Büyükanıt, iş adamı Kadir Has'ın vefatı nedeniyle yayımladığı mesajda, şunları kaydetti:

''Ülkemizin kalkınmasında çok büyük hizmetlerde bulunan Sayın Kadir Has'ın vefatından büyük üzüntü duyduk. Merhuma Tanrı'dan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına baş sağlığı ve sabırlar diliyoruz.''

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Kadir Has'ın yakın bir dostu olduğunu belirterek, "Dostluğumuzun müştereği, yani ortak paydası bu ülkeye, bu ülkenin insanlarına yardımcı olmaktı" dedi.

Kadir Has'ın Hep Türkiye'ye bir şey yapmak için çırpındığını söyleyen Demirel, "Bu topraklara borcumu ödüyorum' diye kitap yazdı. Sanıyorum ki, pek çok kişi için bir örnektir. Bu topraklara borcu olanların ödemesi lazım. O, bunun güzel bir örneğiydi" değerlendirmesinde bulundu.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da merhum iş adamının günümüzün gerçek anlamda örnek alması gereken sayılı isimlerden biri olduğunu vurguladı.

Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz ise Kadir Has'ın, Türkiye'nin gelmiş geçmiş en büyük hayır sahibi olduğunu belirterek, "yeri doldurulamayacak bir boşluk bıraktığını" bildirdi.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Sabancı ailesinin merhum Kadir Has ile hem hemşehrilik, hem ortaklık, hem de aile dostluğu anlamında uzun yıllara dayalı bir ilişkileri bulunduğunu belirterek, ''Kendisi hem iş adamı olarak, hem de bir hayırsever olarak ülkemize çok değerli katkılarda bulunmuş ve örnek olmuştur'' dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Kadir Has'ın vefatının Türk iş dünyası için büyük kayıp olduğunu söyledi. Hisarcıklıoğlu, Has ve ailesinin çok ciddi emek ve kaynak sarf ederek Türk ekonomik dünyasının gelişimi açısından değerli çalışmalarıyla ve hayırseverliğiyle her Türk müteşebbisi için yol gösterici olduğunu belirtti.

Anadolu Grubu İcra Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan ise Kadir Has'ın Mercedes'i, Coca Cola'yı Türkiye'ye getirdiğini ve Türkiye'de ilkleri başlattığını belirtti.

Kaynak: AA