Kadir Gecesi ne zaman? Kadir Gecesi duası nedir? Kadir Gecesi 2020

Kadir Gecesi ne zaman? Kadir Gecesi duası nedir? Kadir Gecesi 2020

Bin aydan daha hayırlı olduğu Kur'an'ı Kerim'de geçen Kadir Gecesi geldi! Hz. Muhammed'e (s.a.v), Allah (c.c) tarafından Cebrail aracılığı ile Kur'an'ı Kerim indirilmeye başladı. Dualar ve ibadetlerle geçen Kadir Gecesi hangi dualar edilir? Kadir Gecesi hangi gün? İşte detaylar...

Kadir Gecesi ne zaman? Kadir Gecesi duası nedir? Kadir Gecesi 2020
18.05.2020 20:20 | Son Güncelleme: 18.05.2020 20:53

Mübarek on bir ayın sultanı Ramazan'da idrak edilen Kadir Gecesi'nin kesin olarak hangi gün olduğu bilinmiyor. 2020 yılında 19 Mayıs'ı 20 Mayıs'a bağlayan gece Kadir Gecesi'dir. Kadir Gecesi, Kur'an'da açık bir şekilde belirtilmiş ve güneşin doğumuna kadar tüm gecenin esenlik dolu olduğu ifade edilmiştir. ''Şüphesiz ki biz Kur'ân'ı kadir gecesinde indirdik.'' şeklinde Kur'an'da geçen Kadir Gecesi, tüm Müslüman aleminin kutsal günlerindendir.

KADİR GECESİ NE ZAMAN?

Kur'an'ın Cebrail (as) aracılığı ile Hz. Muhammed'e (s.a.v) indirilmeye başlandığı en mübarek zaman olarak bilinen Kadir Gecesi, 2020 yılında 19 Mayıs'ta idrak edilecek.

Kadir Gecesi ne zaman? Kadir Gecesi duası nedir? Kadir Gecesi 2020

Bol bol duaların edildiği, namazların kılındığı, ibadetlerin misliyle yerine getirilmeye çalışıldığı Kadir Gecesi'ne özel bir ibadet yoktur.

KADİR GECESİ DUASI

Allah'ın (c.c) isminin bolca zikredildiği, Müminlerin yardımlaştığı, ellerin semaya açıldığı Kadir Gecesi, nurlarla geçer. Hz. Peygamber'in o gece her zamandan daha çok ibadet ettiği söylenmiştir. Kadir Gecesi'nde Hz. Muhammed (s.a.v) şu şekilde dua edilmesini önermiştir:

Okunuşu: "Allahümme inneke afüvvün tuhibbül afve fa'fü anni."

- "Allah'ım! Sen çok affedicisin, affetmeyi seversin. Beni bağışla! diye duâ et" buyurdu.

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: Kadir Gecesi ne zaman? Kadir Gecesi duası nedir? Kadir Gecesi 2020 - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 10.7.2020 01:11:50. #1.14#
title