Kadınların Kadınlar İçin Çalıştığı AVON Türkiye'ye İlk Kadın Genel Müdür - Haberler
Haberi Paylaş

Kadınların Kadınlar İçin Çalıştığı AVON Türkiye'ye İlk Kadın Genel Müdür

Bültenler - Haberler | Güncel
Kadınların Kadınlar İçin Çalıştığı AVON Türkiye'ye İlk Kadın Genel Müdür

AVON dünyasında hem global hem de bölgesel birçok başarıya imza atan Angela Cretu, AVON Türkiye'nin de ilk kadın Genel Müdürü oldu.

21 yıl önce Türkiye pazarına adım atan ve Türk kadınlarının en çok tercih ettiği güzellik markalarından biri haline gelen AVON Türkiye organizasyonunda önemli bir atama gerçekleşti ve önceki yıllarda Avon Romanya ve AVON Rusya Genel Müdürlüğü ile AVON Doğu Avrupa Grup Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlenen Angela Cretu, Doğu Avrupa Grup Başkan Yardımcılığı ile AVON Türkiye Genel Müdürü görevine getirildi.

1997 yılında Bükreş'te Ekonomi, Ekonomik Sibernetik, İstatistik ve Enformatik Akademisi'nden mezun olan Angela Cretu, 2005 yılında London Business School'u tamamladı.

AVON kariyerine 1998 yılında AVON Romanya'da Satış Müdürü olarak başlayan Cretu, üç yıl üstlendiği bu pozisyonda pek çok ödülün sahibi oldu. Ardından 2002 yılında Sırbistan ve Karadağ'da, önce Bölge Satış Müdürü ardından da Ülke Müdürü olarak görev yaptı ve liderliğini yaptığı ekip, AVON bünyesinde "Pazara En İyi Giriş Yapan" ekip seçildi.

2005 yılında ülkesi Romanya'ya dönen Angela Cretu, AVON Romanya Genel Müdürlüğüne getirildi. AVON Romanya, Cretu'nun liderliğinde üç yıllık iş modelleri, elde ettikleri iş sonuçları ve yetenek gelişimiyle üç kez AVON Global Başarı Ödülü ve iki kez de AVON Bölgesel Başarı Ödülü sahibi oldu.

2007 yılında Güneydoğu Avrupa ve Romanya Başkan Yardımcılığı görevine atanan Angela Cretu, Romanya'yla birlikte 10 ülkenin yönetimini üstlendi. Bu dönemde özellikle bölgede dijital iş süreçlerinin gelişmesi yönünde önemli çalışmalara imza atan Cretu; finans, satış ve direkt satış alanındaki pek çok sürecin dijitalleşmesini sağlayarak büyük başarılar elde etti.

Farklı pazarlardaki deneyimini global iş modeline uygulamak amacıyla 2009 yılında New York'a, AVON Merkez Ofisi'ne, B2B ve B2C alanlarındaki tüm iş süreçlerinin internet teknolojilerine uygun hale getirilmesi sorumluluğuyla Yenilikçi İş Modeli'nden Sorumlu Başkan Yardımcısı görevine getirildi. Görevi süresince AVON'un küresel bazda internet altyapısının kurulması, online kanalları kullanan satış temsilcilerinin oranının %80'e dek çıkarılması ve teknolojik inovasyonun AVON'un tüm iş felsefesine yansıtılması gibi dev adımlara imza attı.

Mart 2011'de AVON Doğu Avrupa Başkan Yardımcılığı ve AVON Rusya Genel Müdürlüğü sorumluluklarını üstlenen Angela Cretu, başarısını burada da sürdürerek AVON'un bölgedeki başarısında büyük pay sahibi oldu.

Angela Cretu yaptığı açıklamada "AVON Türkiye Genel Müdürü olarak, cesaretini ve kararlılığını bildiğim Türk insanı için çalışmak ve kendimi onların başarılarına adamak benim için büyük bir gurur olacak. Ayrıca AVON Türkiye Ailesi'nin başarıları ve potansiyeli de beni her zaman çok etkiledi. Bu yüzden, Türkiye gibi önemli bir ülkenin liderliğini üstlenmiş olmak bana ayrı bir heyecan veriyor." dedi.

Cretu AVON Türkiye için vizyonunun AVON'un doğrudan satıştaki liderliğini güçlendirmek ve tüketicilerin sevdiği ve talep ettiği ürünlere sahip ikonik güzellik markası olarak kadınları güçlendirme vizyonunu yerine getirmek olduğunu belirtti.

Angela Cretu evli ve bir çocuk sahibidir.

Bültenler - Son Dakika Haberleri
500