Kadınlardan 'Müftüler Nikah Kıymasın' İmzası

Kadınlardan 'Müftüler Nikah Kıymasın' İmzası

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Kadınlardan 'Müftüler Nikah Kıymasın' İmzası

Chp İzmir İl Kadın Kolları, il ve ilçe müftlüklerine resmi nikah kıyma yetkisi verilmesine karşı imza kampanyası başlattı.

Chp İzmir İl Kadın Kolları, il ve ilçe müftlüklerine resmi nikah kıyma yetkisi verilmesine karşı imza kampanyası başlattı. İzmir'in 30 ilçesinde süren kampanyaya Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş da imza verdi.

Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı il ve ilçe müftülüklerine resmi nikah kıyma yetkisi verilmesi tepki gösterildi. CHP İzmir İl Kadın Kolları 30 ilçede başlattığı imza kampanyasıyla uygulamaya karşı çıktı. Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi girişinde kurulan imza masasında CHP İl Kadın Kolları Başkanı Nurşen Balcı, 30 ilçenin kadın kolları başkanları ve Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş da imza verdi. Toplanan imzaları TBMM'ye göndereceklerini açıklayan Balcı, "Kadınlar üzerine yaşanan bir süreç oldu. Bu çok canımızı sıktı. Başbakan Binali Yıldırım 'Müftüler nikah kıyabilir' dedi. Artık bu olamaz. Biz buna hayır diyoruz. Kadınların ikinci sınıf vatandaş olmasına, sırtından geçinilmesine itiraz edeceğiz" dedi.

Konak Belediye Başkanı Pekdaş ise "Türkiye bir hukuk devletidir. Kadınlar da eşit birey ve yurttaşlardır. Evlilikler mutlaka resmi olmak zorundadır. Evlilikle bazı hukuki yükümlülükler altına girdiğimiz için mutlaka hukuki şekilde bağıtlanması lazım. Müftülüklere verilen evlenme yetkisi laik bir hukuk devletinin düzenlemesine uygun olmayacaktır. Bu kayıtlar resmi olarak nüfus müdürlüklerinde tutulması gerekir. Evlilik şartlarının taşınıp taşınmadığı mutlaka hukuk devleti kurumu gözetiminde yapılmalıdır. Laiklik ilkesini ortadan kaldıracak tarzda dini nikahı öne çıkaran uygulamanı doğru olmadığın vurguluyoruz. İnsanların bireysel tercihleri olabilir ama hukuk devleti bireylerin korumasını sağlamaya yönelik uygulama yapmalıdır. Biz dini şekilde evlilik akdinin hukuk devleti korumasını sağlamayacağını iddia ediyoruz. Bu şekilde kadınları yok sayan, eve kapatan bir yasa olacağı uyarısı yapıyoruz" dedi.

Pekdaş, kampanyayı imzaladıktan sonra İzmirliler'i de imza atmaya çağırdı.

- İzmir

Kadınlardan 'Müftüler Nikah Kıymasın' İmzası
Kadınlardan 'Müftüler Nikah Kıymasın' İmzası
Kadınlardan 'Müftüler Nikah Kıymasın' İmzası

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title