Kadınlar Kadıköy'de 8 Mart'ı Karşıladı

Kadınlar Kadıköy'de 8 Mart'ı Karşıladı

Kadıköy'de Bir Araya Gelen Kadınlar ve Erkekler, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Ortak Mücadele Zemini Oluşturma Çağrısı Yaptı ve Cins Ayrımcılığına Son Verilmesini İstedi.

Kadınlar Kadıköy'de 8 Mart'ı Karşıladı
04.03.2007 16:07 | Son Güncelleme: 04.03.2007 16:07

8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde Kadıköy'de erkeklerle birlikte kadınlar gününü karşılayan ve kutlayan gruplar, kadına yönelik şiddete karşı ortak mücadele zemini oluşturma çağrısında bulundu ve cins ayrımcılığına karşı çıktı.

Emekçi Kadınlar Derneği, Halk Kültür Merkezleri, Ezilenlerin Sosyalist Platformu, Odak, Partizan, EHP, Kaldıraç, DHP, BDSP, HÖC, BES, Tekstil-Sen gibi çok dernek, sivil toplum kuruluşu üyesi binlerce kişi Kadıköy İskele Meydanı'nda bir araya geldi. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen mitingde, Kadına karşı şiddet ve ayrımcılık protesto edildi. "Kadınız özgürlük istiyoruz", "Yaşasın 8 Mart", "Anaların öfkesi katilleri boğacak", "Kadına yönelik şiddete sövenizme karşı mücadeleyi yükseltelim" yazılı pankart ve dövizler taşıyan kadınlar ve erkekler, benzeri sloganlar attı.

Mitingde ortak açıklama Melek Altıntaş ve Alev Akgün tarafından okundu. Açıklamada, kadının her alanda şiddete ve ayrımcılığa maruz kaldığı belirtilerek, "Toplumsal yaşamın her alanında eşitsizliğe, baskıya, ezilmeye, ayrımcılığa, şiddete ve tacize maruz kalan emekçi kadınlar açlığın, sefaletin, işsizliğin bedelini iki kat ödemektedir. Çünkü emperyalist neoliberal yıkım saldırıları çalışma yaşamında da kendini gösterir" denildi.

Kadınların yaşadıkları sorunlara dikkat çekilen açıklamada, "Bizler devrimci, ilerici, demokratik kurumlar olarak emekçi kadınları emperyalizme, şovenizme, sömürüye ve ezilmeye karşı bileşik mücadeleye çağırıyoruz" çağrısında bulunuldu.

Mitingde, Grup Yorum, Vardiya Müzik Topluluğu, Alınteri İşçi Korosu ve Grup Munzur mini konser verdi. Miting, halaylarla son buldu. (ANKA)

Kaynak: ANKA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Haberler.com Ios Uygulaması Haberler.com Android Uygulaması Haberler.com Huawei Uygulaması
Şu an buradasınız: Kadınlar Kadıköy'de 8 Mart'ı Karşıladı - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 20.9.2020 18:31:21. #1.14#
title