Kadınlar El Emeğini Bu Çarşıda Pazarlayacak

Kadınlar El Emeğini Bu Çarşıda Pazarlayacak

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından kadınların el emeği ürünlerini satabilecekleri "El Emeği Çarşısı" açılacak.

Kadınlar El Emeğini Bu Çarşıda Pazarlayacak

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından kadınların el emeği ürünlerini satabilecekleri "El Emeği Çarşısı" açılacak.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Altınordu ilçesi Süleyman Felek Caddesi'nde açılacak çarşının inşaatında incelemelerde bulundu.

Gazetecilere açıklamalada bulunan Başkan Yılmaz, açılacak çarşıda grupların 15'er günlük sürede dönüşümlü olarak kullanabileceğini söyledi.

Çarşının kadınlara kontrollü bir şekilde tahsis edileceğini aktaran Yılmaz, "Bayan vatandaşların ekonomik anlamda güç kazanması, sosyalleşmesi ve kişisel gelişimine katkı sağlanması amacıyla hizmete açılacak El Emeği Çarşısı'nda hazır hiçbir ürün olmayacak." dedi.

Çarşının kısa sürede açılacağını dile getiren Yılmaz, "Büyükşehir belediyemize bağlı olarak hizmet verecek olan El Emeği Çarşımızda büyükşehir sınırları içerisinde özellikle ihtiyaç sahibi aileler, kendi el emeği ürünlerini sergileyip, ekonomik olarak desteklenebilecekleri gibi ürünlerine kalite kazandırarak güvenli ve kolay bir şekilde pazarlama imkanı bulabilecek." diye konuştu.

Proje kapsamında talepte bulunan ve öncelikle ihtiyaç sahibi kadınların el emeği ürünlerinin hammadde, işçilik ve tasarım yönünden değerlendirilip fiyatlandırılarak El Emeği Çarşısı'nda satışa sunulacağını söyleyen Yılmaz, "Büyükşehir Belediyemiz tarafından restore edilen iki katlı yapının alt katı 21 adet satış standı olarak, üst katı ise satış yapan kadınlarımızın sosyal aktivitelerini geliştirip bir arada olmaları için hanım lokalleri tarzında düzenlenecek. Gruplar, 15'er günlük sürede dönüşümlü olarak çarşıyı kullanabilecek." ifadelerini kullandı.

Çarşıda satış yapacak kadınların ve el emeği ürünlerinin Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığına bağlı Yaygın Eğitim Şube Müdürlüğünce oluşturulan 3 kişilik komisyon tarafından belirleneceğini de söyleyen Yılmaz, "Her bir satıcımız, 15 gün boyunca satacağı ürünlerin özellikleri ve adetlerini dolduracakları formla komisyona sunacak. Ürünün satışı satıcı ve komisyonun ortaklaşa belirleyeceği fiyat üzerinden yapılacak ve belediyemizin elde edilen gelirle hiçbir bağı olmayacak." açıklamasında bulundu.

Satış yapmak isteyen üretici kadınların El Emeği Çarşısı ofisine başvuru yapmalarının yeterli olacağını ifade eden Yılmaz, şöyle konuştu:

"Dantelden iğne oyasına, örgüden nakış işlerine ve takıdan taş işlemeciliğine kadar geniş bir ürün yelpazesi sunacak El Emeği Çarşısı'nda yönetici, temizlik görevlisi ve güvenlik görevlisi olmak üzere toplam üç kişilik ekip görevli olacak. Haftanın her günü açık olacak çarşı, sabah 09.00'da açılıp akşam 19.00'da kapanacak. Kış ve yaz dönemi açılış ve kapanış saatleri yine komisyonca belirlenecek."

Kaynak: AA