Kadına Şiddet Kahve Toplantıları ile Önlenecek

Kadına Şiddet Kahve Toplantıları ile Önlenecek

Şanlıurfa Valiliği ve Elbirliği Derneği'nin işbirliğiyle, kadına yönelik şiddetin engellenmesi amacıyla her hafta bir kahvede gerçekleştirilecek olan eğitim çalışmalarına başladı.

Kadına Şiddet Kahve Toplantıları ile Önlenecek

Şanlıurfa Valiliği ve Elbirliği Derneği'nin işbirliğiyle, kadına yönelik şiddetin engellenmesi amacıyla her hafta bir kahvede gerçekleştirilecek olan eğitim çalışmalarına başladı.

Hayati Harrani Mahallesi'nde bulunan Dostlar Kıraathanesi'nde gerçekleştirilen ilk toplantı, Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, İl Genel Meclis Başkanı Mustafa Yavuz, İl Genel Sekreteri Uğur Büyükhatipoğlu, El Birliği Derneği Başkanı Handan Karataş, mahalle muhtarları ve vatandaşların katılımıyla yapıldı. 'Sağlıklı kadın sağlıklı annedir. Sağlıklı toplum için şiddete hayır' sloganıyla başlayan projede, vatandaşların kadına yönelik şiddete son vermesi amacıyla İl Müftülüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve Şanlıurfa Barosu'ndan uzmanlar alanlarına göre şiddetin etkilerini anlatıyor.

Kahve önünde bulunan parkta yapılan projenin ilk toplantısı, vatandaşlar için hazırlanan tanıtım filminin izlenmesiyle başladı. Kadın, erkek ve çocukların büyük bir ilgi gösterdiği toplantıda Vali Celalettin Güvenç bir konuşma yaptı. Çocuklara şeker dağıtan Vali Celalettin Güvenç, programın güzel olduğunu ve yaz akşamlarının böyle değerlendirilmesinin etkili olacağını belirtti. Ailenin reisi olan babanın eğitiminin önemini vurgulayan ve şiddetin önlenmesinde en önemli unsur olduğuna değinen Vali Güvenç şöyle konuştu: "Maalesef asla olmaması gereken, kabul edilemeyecek, günümüz dünyasında, inancımızda olmadığı bir şekilde şiddet meyillisi bir toplumuz. Bu şiddet de işin kibarlaştırılmış hali. 'Hanımına, çocuğuna dayak atmayacaksın. Her sinirlendiğinde, komşuya, arkadaşa kahvede pazarda, kimseye el kaldırmayacaksın. İnsan olan kavga etmez. İnsan olan adam dövmez. İşin aslı budur. Bu 'şiddet' işi yumuşatıyor. Adam öldürüyorlar ona da şiddet diyoruz. Bunu bu toplumdan kaldırmak istiyoruz. Dünyanın her yerinde yokluk da var, menfaat çekişmeleri de var. Trilyonların, katrilyonların mücadelesini veriyor insanlar. Fakat hiçbir toplumda insanlar, bizim kadar birbirini üzmüyor, ezmiyor, dövmüyor, vurmuyor. Bunu yapmayacağız, sinirlerimize hakim olacağız. Bize yakışmayan bu durumu engellemek için çocuk eğitimi, kadın eğitimi veriyoruz. Bu eğitimi de bu proje kapsamında 15 kahvede yapılacaktı ama bunun sayısını artırırız. Her hafta bir kahvede böyle halkımızla selamlaşalım. Hep beraber oturalım. Doktorlar da burada. Çare hocadaysa hocayı getirdik. O olmadı doktor, o da olmadı avukat var. Bizi üzmeyeceksiniz, bize yakışanı yapacağız. Güzel insan olacağız, amacımız budur. Bunun için biz mahalle mahalle gezeceğiz. Olumsuz olan her şeyi mahallelerimizden evlerimizden ailelerimizden çıkaracağız. Daha kardeşçe, daha sevimli, daha barış içerisinde bir aile ve toplum kuracağız."

İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Yavuz ise bu projenin çok önemli olduğunu belirterek, "Bölgemiz genelde şiddetle, feodal yapıyla, töre cinayetleriyle gündeme geliyor. Artık buna son vermemiz lazım. Gerçekten Şanlıurfa büyüyor, gelişiyor. Bu büyüme ve gelişme ile birlikte bizlerin zihinlerimizi de değiştirmesi gerekiyor. Dolayısıyla bölgenin cazibe merkezi olan Şanlıurfa'nın her yönüyle çok iyi bilinmesi gerekiyor. Kendi kendimizi sorgulamamız, bu şiddetlere son vermemiz gerekiyor. Sadece kadına yönelik değil, şiddetin her türlüsüne karşı olmamız gerekiyor" dedi.

Konuşmaların ve tanıtım filminin izlenmesinin ardından, alanında uzman doktor, vaiz ve avukatlar; vatandaşlara, şiddetin olumsuzluklarına yönelik bilgilendirme sunumu yaptı.

Göüntü Dökümü

---------------------------

Toplantının yapıldığı alan

Alandaki kalabalık ve çocuklar

Vali'nin gelişi ve kalabalıkla sohbeti

Toplantıya katılanlar ve slayt gösterisi

Vali Celalettin Güvenç'in konuşması

İl Genel Meclis Başkanı Mustafa Yavuz'un konuşması

Genel ve detay görüntüler

Haber - Kamera: Hasan KIRMIZITAŞ - Şanlıurfa - ( DHA)

(Tür: Yurt)

Kaynak: DHA