Kadına Şiddet Basın Açıklamasına Kadınlar Katılmadı

Kadına Şiddet Basın Açıklamasına Kadınlar Katılmadı

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü Nedeniyle Kars Kadın Platformu Tarafından Düzenlenen Kadına Yönelik Şiddetle İlgili Basın Açıklamasına Kadınlar İlgi Göstermedi. Çevreden Geçen Kadınları, Basın Açıklamasına Katılmaları Konusunda İkna Edemeyen Kadın Dernekleri Temsilcileri Açıklamanın Ardından Vatandaşlara Bildiri Dağıttılar.

Kadına Şiddet Basın Açıklamasına Kadınlar Katılmadı

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle Kars Kadın Platformu tarafından düzenlenen kadına yönelik şiddetle ilgili basın açıklamasına kadınlar ilgi göstermedi. Çevreden geçen kadınları, basın açıklamasına katılmaları konusunda ikna edemeyen kadın dernekleri temsilcileri açıklamanın ardından vatandaşlara bildiri dağıttılar.

Birleşmiş Milletler (BM) Kadın ve Kız Çocuklarının İnsan Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi Ortak Programı sorumlusu Sibel Alp Argunhan’ın katkılarıyla Kars kadın Platformu ve Türk Anneler Derneği tarafından organize edilen kadına yönelik şiddetle ilgili basın açıklaması, Faikbey Caddesi’nde yapıldı. Atatürkçü Düşünce Derneği Kars Şube Başkanı Özfer Koçak, Kars Valiliği İnsan Hakları Kurulu üyesi Avukat Timuçin Timur’un da desteklediği basın açıklamasına kadınlardan beklenen ilgili gösterilmedi. Açıklama öncesinde Türk Anneler Derneği Başkanı Gülizar Ülker başta olmak üzere kadın derneklerinin temsilcileri çevreden geçen kadınları açıklamaya katılmaları konusunda ikna etmeye çalıştılar. Dernek yetkililerinin, tüm çabalarına rağmen, vakitlerinin bulunmadığı söyleyen kadınlar bir türlü ikna edilemediler. Bunun üzerine basın açıklaması dernek üyelerinin katılımıyla başladı. Kars Kadın Platformu Başkanı Belgin Kesemen, “Biz kadınlar aile içi şiddete, namus adı altında işlenen cinayetlere, tacize, tecavüze, cinsiyetçiliğe, emeğimizin sömürülmesine, cinsel kimliklere karşı ayrımcılığa, zorla evlendirilmeye, kısacası kadına yönelik fiziksel, cinsel, psikolojik, ekonomik şiddete karşı mücadele etmenin yolunun yan yana gelerek, kadın dayanışmasını yükseltmekten geçtiğini biliyoruz.” dedi.

Kars Valiliği İnsan Hakları Kurulu üyesi Avukat Timuçin Timur da, “Kadına şiddetin ne kadar ilkel bir davranış olduğunu göstermek adına kadınımızın yanında yer aldık. Bu amaçla bu basın açıklamasına katıldık. Amacımız kadına şiddetin ne kadar çağdışı bir kavram olduğunu, ne kadar ilkel olduğunu göstermek amacıyla burada bulunduk.” diye konuştu.

Kadın dernekleri üyeleri ve temsilcileri daha sonra vatandaşlara “Kadına Şiddete Hayır”başlıklı bildiriyi dağıttılar.

(BA-İRT-Y)

25.11.2007 14:56 TSİ