Kadın Girişimci Çin'e Kilim İhraç Ediyor

Kadın Girişimci Çin'e Kilim İhraç Ediyor

Hakkari-(dha)- Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde Yaşayan Nezahat Özgenç Bir İlke İmza Atarak, Kendi Çabalarıyla Kurduğu Kilim Atölyesinde Ürettiği Hakkari Kilimlerini Başta Çin Olmak Üzere Bir Çok Uzakdoğu ve Avrupa Ülkesine İhraç Etmeye Başladı.

Kadın Girişimci Çin'e Kilim İhraç Ediyor


HAKKARİ-(DHA)- Hakkari`nin Yüksekova İlçesi`nde yaşayan Nezahat Özgenç bir ilke imza atarak, kendi çabalarıyla kurduğu kilim atölyesinde ürettiği Hakkari kilimlerini başta Çin olmak üzere bir çok Uzakdoğu ve Avrupa ülkesine ihraç etmeye başladı.

Yüksekova`da `kadınım başaracağım` diye yola çıkan 10 kadından 9`u `kadın çalışmaz` diyen erkeklerin baskısına boyun eğip vazgeçti. Nezahat Özgenç ise tüm baskılara direnerek 210 tezgah kurup, 450 genç kız ve kadını iş sahibi yaptı. Hedefinin Hakkari kilimini dünyaya açmak olduğunu belirten Özgenç, ``Şu anda pazar sorunumuz yok. Hatta siparişlere yetişemiyoruz`` dedi.

Hakkari`nin Yüksekova İlçesi`nde 10 kadın yaklaşık 6 ay önce `kadınım başaracağım` diyerek, valilik ve kaymakamlığa müracaat edip, kullanılmayan kilim tezgahlarına talip oldu. Ancak bölgede töre ve aşiret baskısı kadınların önüne engel olarak çıktı. 9 kadın bu baskılara dayanamayarak girişimcilikten vazgeçti. Ancak 38 yaşındaki lise mezunu ve bekar olan Nezahat Özgenç, baskıların hiç birine aldırmadan valilik ve kaymakamlıktan aldığı 60 ve kendisine ait 150 kilim tezgahıyla atölye kurdu. Atölyesine 6 eğitim elamanı da alan Özgenç bir yandan kadınları eğitirken, bir yandan da Yüksekova`nın köylerindeki kadınlara tezgah dağıtarak üretimini geliştirdi. Yüksekova`da ve köylerindeki evli kadın ve genç kız toplam 450 kişiye iş imkanı sağlayan Özgenç, hedefinin daha çok kişiyi iş sahibi yapmak olduğunu söyledi.

`SİPARİŞLERİ YETİŞTİREMİYORUZ`
`Kadınım başaracağım` diye birlikte yola çıktıkları arkadaşlarının töre ve aşiret baskısına yenik düştüğünü söyleyen Nezahat Özgenç, ``Bu sizin işiniz değil, erkek işi. Kadınlar çalışmaz, başaramazsınız` diyen erkeklerden çok baskı gördük. Arkadaşlarım bu baskılara dayanamadı. Ancak ben yılmadım ve mücadele ettim. Benimle çalışan 75 personelim okuma yazma bilmiyor. Bu kızlarımıza kilim dokumasını öğrettiğimiz için, şimdilik isteğimiz seviyede üretim yapamıyoruz`` dedi. 6- 7 metrekarelik bir kilimin 20 günde tamamlandığını belirten Nezahat Özgenç, ``Biz bu işi başaracağız, şu anda gelen siparişleri yetiştiremiyoruz. İşimi geliştirmek için krediye ihtiyacım var. Eğer bu sağlanırsa, Yüksekova`da 750- 800 kişiyi iş sahibi yaparım`` dedi.

ÇİN`E HAKKARİ KİLİMİ
Yüksekova`da kilim üretimi yaparken bir yandan da pazar arayışına giren Nezahat Özgenç, internet aracılığıyla ilk etapta Çin`e 6 kilim gönderdi. Şu anda Çin`den 60 kilim siparişi aldığını belirten Özgenç şunları söyledi: ``Bunun yanında Uzakdoğu ülkeleri başta olmak üzere bir çok Avrupa ülkesine de ihracaat yapmaya başladık. İç piyasada ise büyük şehirlere gönderiyoruz. Şu anda yurtdışından gelen siparişleri yetiştiremiyoruz. Hedefim, Hakkari kilimini dünya ticaret piyasasına sunmak ve tanıtmaktır. Bunun yanında el sanatlarımızı canlandıracağız. Kadınlarımız ve genç kızlarımızı eğitip, onların ekonomik bağımsızlığını kazanmasını sağlayacağız. Bölgemizde işsizlik ve eğitimsizlik çok yüksek oranda bulunuyor. Bunları az da olsa gidereceğiz. Ben bu işi yapmakla bölgedeki kadına bakış açısını da değiştirmek istiyorum. Hedeflerimiz arasında sadece kilim değil, daha da ileride halı ve kumaş üretimi yapmak da var.``

KİLİMLERİN DİLİ
Nezahat Özgenç`in atölyesinde üretilen her kilimin ayrı bir konu anlatıyor. Genç kızlar ve kadınlar hayat verdikleri kilimlere içlerinden gelen deseni işliyor. Kilimlerde bölgede efsaneleşen olaylar, dile getirilemeyen aşk hikayeleri, yalnızlık, aşiret baskısı, ağalık düzeni gibi konuları anlatan desenlere yer veriliyor.

Hamit ERKUT/YÜKSEKOVA(Hakkari), (DHA)
HE(GG/COŞ) (FOTOĞRAF)

Kaynak: DHA