"Kadın Çiftçiler Yarışıyor" Bilgi Yarışması Bölge Finali Çanakkale'de Yapıldı
Haberler » Güncel » Haber

"Kadın Çiftçiler Yarışıyor" Bilgi Yarışması Bölge Finali Çanakkale'de Yapıldı

Türkiye'de Bu Yıl 5.'si Düzenlenen "Kadın Çiftçiler Yarışıyor" İsimli Bilgi Yarışmasının Bölge Finalinde 15 Sorudan 14'ünü Doğru Cevaplayan Çanakkale Ekibi Birinci Olarak, 7 Haziran'da İstanbul'da Yapılacak Final Müsabakalarına Katılma Hakkını Elde Etti.

Türkiye'de bu yıl 5.'si düzenlenen "Kadın Çiftçiler Yarışıyor" isimli bilgi yarışmasının bölge finalinde 15 sorudan 14'ünü doğru cevaplayan Çanakkale ekibi birinci olarak, 7 Haziran'da İstanbul'da yapılacak final müsabakalarına katılma hakkını elde etti.

Kolin Hotel'de düzenlenen ve Çanakkale ile birlikte İstanbul, Sakarya, Kocaeli, Yalova, Balıkesir, Edirne, Manisa, Tekirdağ, Bursa ve Kırklareli illerinden 22 yarışmacının katıldığı yarışma, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Yarışma öncesi bir konuşma yapan Çanakkale Valisi Orhan Kırlı tarımda kadının önemine değinerek, "Tarım ülkemiz için nasıl vazgeçilmez bir sektör ise kadınlarımız da bu sektörün vazgeçilmez elemanlarıdır. Ülkemizde büyük çoğunluğunun küçük işletmelerden oluşan aile kurumunda erkeğin en yakın yardımcısı olan hanımlar, tarımsal üretimden hasat sonrası işleme ve pazarlamaya kadar her aşamada etkin görev almaktadır. Hanımların bu çetin ve uzun üretim aşamasında katkılarını otaya koymak ve onların bu sektördeki katkılarını arttırmak amacıyla bu yarışmalar düzenlenmektedir. Hanımlara yönelik bu tür yarışmalar hepimizi mutlu etmektedir" dedi.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Teşkilatlanma ve Destekleme Genel Müdürlüğü (TEDGEM) Kadın Çiftçiler Dairesi Başkanı Afide Yazar ise yaptığı konuşmada, bu tür yarışmalar sayesinde kadın çiftçilerin kendilerine olan güvenlerinin arttığını belirterek, "TEDGEM'in Kadın Çiftçiler Dairesi Başkanlığı tarafından kırsal alanda yaşayan kadın çiftçilere götürülen eğitim, yayım çalışmalarının sonuçlarını görmek, kendilerine olan güven duygularını arttırmak, sağlıklı beslenme ve kaliteli ürün üretme bilincini geliştirmek ve birbirlerine kaynaşmalarını sağlamak ve girişimcilik ruhlarını artırmak amacıyla ilki 2004 yılında olmak üzere düzenlenen 'Kadın Çiftçiler Yarışıyor' bilgi yarışması bu yıl da yine büyük bir ilgi ile yapılıyor" dedi.

Tarım İl Müdürü İlkay Uçar ise tarım sektöründe kadının önemine temas ederek, "Tarım sektörünün, ülke nüfusunun önemli miktarını istihdam etmesi ve bu nüfus içinde kadının etkinliğini ele aldığımızda, bilginin çiftçi kadınımızla buluşması, toprağın suya kavuşmasıyla bereketlenmesinden farksızdır. Bilginin üretenle buluşması değişim, gelişim ve üretim demektir. Tarım ülkemiz için nasıl önemli ve vazgeçilmez bir sektörse, kadınlarımız da bu sektörün vazgeçilmez unsurlarıdır" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Çanakkale ile birlikte İstanbul, Sakarya, Kocaeli, Yalova, Balıkesir, Edirne, Manisa, Tekirdağ, Bursa ve Kırklareli illerinden 22 yarışmacı, Ayşe Egesoy'un sunumu ile 15 soruyu doğru cevaplamak için birbirleri ile kıyasıya yarıştı. Yarışmanın 14 ve 15. sorularında itirazların yapılması üzerine jüri başkanı son iki sorunun cevaplarının soru içinde kalın yazıyla yazıldığını tespit edildiğini belirterek soruları iptal etti. Yedek sorulardan iki sorunun sorulduğu yarışma sonunda, 15 sorunun 14'ünü doğru cevaplayan Çanakkale ekibi, 140 puanla birinci oldu. Çanakkale merkeze bağlı Kumkale beldesinden Seyhan Bakır ve Fatma Üreği isimli yarışmacılar, 7 Haziran'da İstanbul'da yapılacak final müsabakalarına katılma hakkını elde eti. Yarışmada 120 puan alan Yalova ekibi ikinci, 110 puan alan Balıkesir ekibi de üçüncü oldu. Yarışmada dereceye girenlere ise törenle ödülleri verildi.

(AÖ-İHS-RA-Y)