"Kadın Bedeni Bir Çatışma Alanına Dönüştü"

"Kadın Bedeni Bir Çatışma Alanına Dönüştü"

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Komisyonu Kadına Karşı Şiddet Özel Raportörü Prof. Dr. Yakın Ertürk, İnsan Haklarının Ailede Başlaması Gerektiğini Belirterek, Son Yıllarda Kadın Bedeninin Bir Çatışma Alanına Döndüğünü Söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Komisyonu Kadına Karşı Şiddet Özel Raportörü Prof. Dr. Yakın Ertürk, insan haklarının ailede başlaması gerektiğini belirterek, son yıllarda kadın bedeninin bir çatışma alanına döndüğünü söyledi.

Samsun Soroptimist Kulübü tarafından Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesinde Devletin Özen Yükümlülüğü" konulu konferansa konuşmacı olarak katılan BM İnsan Hakları Komisyonu Kadına Karşı Şiddet Özel Raportörü Prof. Dr. Yakın Ertürk, insan haklarının ailede başlamak zorunda olduğunu kaydetti. Ertürk, farklı ülkelerde görev yaptığını ve kadına karşı şiddetin tüm toplumlarda olduğunu anlattı. Kadın-erkek eşitsizliğini kaldırmanın önemine işaret eden Ertürk, kadına karşı şiddeti önlemek için devlete görev düştüğünü ifade etti. Şiddetin her türlü şekliyle ataerkil düzenin yansıması olduğunu vurgulayan Ertürk, korku ve sindirmenin ataerkil yapının olmadığı toplumlarda da görüldüğüne işaret etti. Dünyada kadınların yüzde 65'inin bir şekilde şiddete maruz kaldığını, bu şiddetin yüzde 95'inin de aile içinde yaşandığına dikkat çeken Prof. Dr. Ertürk, "Aile içi şiddetin meşrulaştırılacak bir durumu yoktur. Aile içi şiddet devletin müdahalesinden uzak bir alandır, ancak yavaş yavaş devletin sorumluluk alanına girmektedir" dedi.

Dünyada 3 milyona yakın insanın günde 2 dolarla yaşamak zorunda olduğunu söyleyen Ertürk, "Böyle bir dünyada insan hakları nerede gibi düşünebiliriz. 2 dolara yaşamak zorunda olan insanların yüzde 70'ini kadınlar oluşturmaktadır. Savaş ve çatışmalarda da en büyük zararı kadınlar görmektedir. Irak ve Bosna örneklerinde görüldüğü gibi son yıllarda kadın bedeni çatışma alanına dönmüştür" diye konuştu.

(İG-SA-CC-Y)