Kadın Adaydan Çevreye Duyarlı Seçim Çalışması

Kadın Adaydan Çevreye Duyarlı Seçim Çalışması

Antalya’nın Bağımsız Büyükşehir Belediye Başkan adayı Dr. Yonca Ayas, çevreci kimliğini ön plana çıkardığı ve “İnsan Nerede, Yonca Orada” sloganı ile başlattığı seçim çalışmalarında broşür ve billboard fotoğrafları kullanmadan, üzerinde “Antalya sana kadın başkan yakışır” yazılı fotoğrafının bulunduğu tişörtü ile sahaya çıkıyor.

Kadın Adaydan Çevreye Duyarlı Seçim Çalışması

Antalya'nın Bağımsız Büyükşehir Belediye Başkan adayı Dr. Yonca Ayas, çevreci kimliğini ön plana çıkardığı ve "İnsan Nerede, Yonca Orada" sloganı ile başlattığı seçim çalışmalarında broşür ve billboard fotoğrafları kullanmadan, üzerinde "Antalya sana kadın başkan yakışır" yazılı fotoğrafının bulunduğu tişörtü ile sahaya çıkıyor.

Tek başına esnafı ziyaret eden, vatandaşların sorun ve taleplerini dinleyen Dr. Yonca Ayas, "Ben kendim için canlı afiş oldum. Çevreyi düşünerek broşür bastırmıyorum. Amacım kadınların da kenti yönetmekte ben de varım dediğini göstermek" diye konuştu. Kendisini önce şaşkınlıkla karşılayan seçmenlerle daha sonra sohbet eden Ayas, "Her gün yaklaşık 50 kişi ile görüşürüm. Alışveriş merkezleri, eğlence merkezleri dolaşmadığım yer kalmıyor.Amacım bir an önce Antalyalı seçmene kendimi anlatmam" dedi.

Dr. Ayas seçim kampanyası yaptığı yerlerden biri olan Konyaaltı sahilinde sokakta bulduğu köpeği de yanından ayırmıyor. Seçmenlerden oy isteyen Ayas'a vatandaşlar da büyük ilgi gösteriyor.

BİSİKLETLİ EYLEM

Türkiye genelinde ve Antalya'da siyasette kadınlara çok az yer verildiğini belirten Ayas, "Aslında ben bunu partilere bildirmiştim. 'Seçimlerde kadınlara yer vermezseniz büyükşehir belediye başkanlığına bağımsız adaylığımı koyacağım' diye. Hiç kadın aday gösterilmedi bildiğim kadarıyla. Ben de kadınların siyasetteki yeri adına adaylığımı açıkladım. Zaten ben kadınların yaşamdaki yeri ve hakları hakkında çeşitli eylemlerde bulunmaktayım" dedi. Geçen yıl kadına şiddete karşı tek başına bisikleti ile '25 gün, 25 dakikada ulaşmak, 25 Kasım'a' diye eylem başlattığını hatırlatan Ayas, şunları söyledi:

"Bu eylem çerçevesinde Antalya'da hemen her hafta, bunun yanı sıra Samsun, Ankara, Ağrı ve Tutak'ta bisiklete biniyorum. 25 dakika pedal çeviriyorum. Ağrı'ya Melek Karaaslan davasına müdahil olmak için gittim. En son 'Pembe Sandık' eylemi yaptık.Ben hiçbir partiye 'bana yer verin' diye gitmedim. Bugüne kadar benim parti ve partizanlık anlamında hiçbir çalışmam yok. Ben hep sivil toplum kuruluşlarında çalıştım. Partilere hiç gitmedim. Ama hep şu mesajı verdim. Herhangi bir partiden siyasi düşüncem doğrultusunda bir bayan aday çıksaydı ben onu destekleyecektim."

"KENDİ REKLAMIMI YAPIYORUM"

Seçim çalışmalarında kağıt kullanmamaya özen gösterdiğini belirten Ayas, "Kağıt broşürlerim hiç yok. Ama bir şekilde halkın arasına karışmak lazım. İnsanlara kendinizi tanıtmanız gerekiyor. Bangır bangır dolaşan arabaları görüyoruz. Bütün siyasi partilerin sloganları hemen hemen aynı. Hiçbir şey üretmiyorlar. Bu canlı tabela benim fikrim. İki tişörtün yarısında benim resmim ve sloganım var. İşim dışında ömrümün neredeyse tamamı bu tişörtlerle geçiyor. Caddeler, sokaklar, alışveriş merkezlerinde ben canlı tabelayla yürüyorum ya da poz vererek duruyorum. Kendi reklamımı yapıyorum. Çok şaşırıyorlar. Geçenlerde gençler şöyle bir baktılar, 'helal olsun senin medeni cesaretine' dediler. Hoş ve değişik buluyorlar. Ses yok. Ortaya atılan kağıtlar yok. Bir de belediye başkan adayı ayaklarına gidiyor. Nasıl karşılarlar ki. Çevreci belediye başkan adayı. Çevrecilik üç beş ağaç dikmekle olmuyor. Yaşam şekliniz böyle olacak" dedi.

"TEK BAŞIMA YOLA ÇIKTIM"

Tek başına yola çıktığını söyleyen Ayas, "Gün geçtikçe destekleyenlerim artıyor. Seçilirsem benim hiç kimseye rant borcum, ihale borcum, destek borcum olmayacak. Hiç kimseye borçlu olmadan gönülden çalışarak bütün Antalya halkının sesi olarak seçilmiş olacağım. Borcum sadece Antalyalılara olacak" şeklinde konuştu. - ANTALYA