Kadın 2007 Televizyon Programı Projesi

Kadın 2007 Televizyon Programı Projesi

Demokrasi ve Sivil Toplumun Gelişmesi Amacıyla Bir Gurup Kadın Tarafından Uçan Süpürge Örgütü, 'Kadın 2007 Televizyon Programı' Projesi Kapsamında 'Kadının İnsan Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği' Konularının Tartışıldığı Toplantı Düzenledi.

Kadın 2007 Televizyon Programı Projesi

Demokrasi ve sivil toplumun gelişmesi amacıyla bir gurup kadın tarafından Uçan Süpürge Örgütü, ‘Kadın 2007 Televizyon Programı’ projesi kapsamında ‘kadının insan hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği’ konularının tartışıldığı toplantı düzenledi.

Zonguldak Belediyesi Seminer salonunda yapılan toplantıya, Zonguldak Vali Yardımcısı Hayri Sandıkçı, Zonguldak Belediye Başkan Yardımcısı Kemal Cangöz, Zonguldak Belediye Başkanı Secaattin Gonca’nın eşi Sevgi Gonca, Zonguldak Yerel Gündem 21 Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Zeynep Yüksel Ünal ve gazeteciler katıldı. Uçan Süpürge Örgütü Genel Koordinatörü Selen Doğan, toplantıda şöyle konuştu:

“Toplumsal cinsiyet eşitliği bilincini yaygılaştırmayı, kadınların güçlenmesi için bilgilendirici ve eğitici çalışmalar yapmanın yanı sıra eşitsizlikten kaynaklı sorunların çözümü konusunda etkin kadın politikaları geliştirilmesine katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Kadın hareketinin gelişmesi, kadın-erkek eşitliğinin sağlanması, kadın kuruluşları arasındaki iletişim ve ortak hareket alanlarının oluşturulmasına katkıda bulunmak temel hedefimizdir. Bu proje kapsamında hazırlayacağımız kadının insan hakları ve cinsiyet eşitliği odaklı televizyon programları Zonguldak’ın da aralarında bulunduğu 13 ilde yayınlanacak. Toplantımıza katılımınız, söz konusu programların üretim sürecine bilgi, bilgi deneyim ve görüşlerinizle katkıda bulunmanız açısından çok önemli ve bizler için çok değerli. Zonguldak’ta hangi kadın konularının, hangi kadın sorunlarının ve hangi başarılı çalışmaların kadın 2007 Televizyon Programına yansıtılması, böylece çok sayıda kişiye ulaşması gerektiği konusunda yapacağımız tartışmalar projemize büyük katkı sağlayacak.”

Zonguldak Vali Yardımcısı Hayri Sandıkçı, kadın ve erkek dayanışmasından yana olduğunu belirtti. Türkiye’de kadınlarla ilgili konularda neden her şeyin erkeklerin etrafında dönüyormuş gibi gösterilmesine bir türlü anlam verilemediğini vurgulayan Sandıkçı Biz Türk milleti olarak kadın ve erkek arasındaki eşitliği sağlamalıyız. Büyük önderimiz Atatürk Türk kadınlarına bazı haklar tanımıştır. Atatürk’ümüz geçmişte kötü olan gidişatı tersine çevirdi. Medeni ve çağdaş geçinen ülkelerden daha fazla gelişmişizdir. Atatürk kadınlara verdiği eşitliği ortaya koymuştur, ‘kadın olmadan erkek olmaz, erkek olmadan da kadın olmaz’ demiştir. Bu konularda yapılmış olan toplantılarda sadece kadınlara değil tüm topluma yöneliktir. Atatürk kadınlarımıza bu tür hakları öylesine vermemiştir. Türk kadının, toplum için göstermiş olduğu fedakarlık uğrana Türk kadının çabalarını gördüğü için vermiştir. Kadın ve erkek dayanışmasından yanayız. Ancak kadınlarımıza bazı görevler düşüyor, kendilerine tanınan haklarını savunsunlar” dedi.

(ET-SD-Y)

13.12.2007 20:59 TSİ