Kadıköy'de BDP Mitingi

Kadıköy'de BDP Mitingi

Kadıköy'de, BDP İstanbul İl Örgütü tarafından "Rojava Halkı Cenevre'deki 2. Çözüm Toplantısına Siyasi Statüleriyle Katılmalı" mitingi düzenlendi.

Kadıköy'de BDP Mitingi

Kadıköy'de, BDP İstanbul İl Örgütü tarafından "Rojava Halkı Cenevre'deki 2. Çözüm Toplantısına Siyasi Statüleriyle Katılmalı" mitingi düzenlendi. 

Kadıköy Meydanı'na gelen gruplar, oluşturulan arama noktalarından geçirilerek miting alanına alındı. 

Mitingde konuşan HDP Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Orta Doğu'da yaşanan savaşın son bulmasını istediklerini söyledi. 

"Suriye'de Kürtlerin bir devrim gerçekleştirdiğini" savunan Tuncel, bunun sadece Kürtler açısından değil, bütün halklar için örnek olduğunu belirtti.

Tuncel, Cenevre'de Suriye'nin geleceği konusunda bir toplantı yapıldığını hatırlatarak, "Bizim açımızdan bu toplantının meşru olması için Kürtlerin de oraya davet edilmesi gerekiyor. Rojava'nın geleceği sadece Suriye'yi değil, Türkiye'yi de ilgilendiriyor. Cenevre'de yapılacak toplantıda bir rolünüz varsa, buraya sadece Suriye'deki muhaliflerin katılmasını sağlayarak Suriye'de barışı getiremezseniz. Kürtler oraya bağımsız olarak katılmalıdır" diye konuştu.

Türkiye'de yargı üzerinden bir tartışmanın yaşandığını savunan Tuncel, yargının bağımsız olmadığı durumda adaletten söz etmenin mümkün olmadığını kaydetti.

Tuncel, "Türkiye'de devlet Kürt sorununu çözmek istemiyor" diyerek, Paris'te 3 kadının öldürülmesiyle ilgili hükümetten bir açıklama beklediklerini dile getirdi. 

 

 

"Rojava'nın barışı Türkiye'nin barışıdır"

 

HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de Kürtlerin, özgürlüklerini başkalarından beklemediklerini belirterek, "Hükümete sesleniyoruz; insanlığın tarihine kara leke olarak geçmek istemiyorsanız yapacağız şey, Kürt halkıyla, Arap halkı, Türk halkı arasına aşılmaz sınırlar koymak değil, bunları ortadan kaldırmaktır. Rojava'nın barışı Türkiye'nin barışıdır" ifadelerini kullandı. 

Mitinge, BDP Şırnak milletvekilleri Selma Irmak ve Faysal Sarıyıldız ile partililer katıldı. 

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı miting sırasında bazı yollar da trafiğe kapatıldı. - İstanbul