Kadıköy'de BDP Gerginliği!

Kadıköy'de BDP Gerginliği!

Kadıköy iskele meydanında 1 Eylül Dünya Barış Günü kutlamalarında olaylar çıktı.

Kadıköy'de BDP Gerginliği!

Kadıköy İskele Meydanı'nda 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla eylem düzenleyen bir grup mitingin ardından olay çıkardı. Duraklara, işyerlerine ve araçlara zarar veren gruba polis tazyikli su ile müdahalede bulundu. Ara sokaklarda eylemcilerle çevre sakini vatandaşlar arasında sözlü tartışmalar yaşandı.

Kadıköy İskele Meydanı'nda gerçekleştirilen miting öncesi yaşanan olaylar, miting sonrasında da devam etti. Eylem sonrası meydandan dağılan kalabalık arasından bazı gruplar eylem öncesinde kırdıkları duraklara bir kez daha saldırdı. Devlete ait kurumların ve iş yerlerinin camlarını kıran eylemciler, araçlara da zarar verdi. Grubun taşkınlık çıkarması üzerine çevik kuvvet ekipleri ile grup arasında kovalamaca yaşandı. Bu sırada bazı eylemciler gözaltına alındı.

Ara sokaklarda ise araçlara ve iş yerlerine zarar verilmesi nedeniyle eylemcilerle çevre sakini vatandaşlar arasında tartışma çıktı. Bazı çevre sakinleri ellerinde sopalarla beklerken, gruptakilerle sözlü tartışma yaşandı.

İstanbul Demokratik Kent Konseyi üyesi grup tarafından Kadıköy İskele Meydanı'nda düzenlenen ve grubun alana toplanması sırasında bazı göstericilerin terör örgütü lehine sloganlar atması, pankart ve döviz açarak güvenlik güçlerine taş fırlatması üzerine polisin müdahalede bulunduğu mitingde 55 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Ayrıca, mitingde çıkan olaylarla ilgili olarak, tertip komitesinden 8 kişinin de savcının talimatıyla gözaltına alındığı kaydedildi.

Gözaltına alınan 63 kişinin sorgulanmak üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğüne götürüleceği, mitingdeki olaylara ilişkin gözaltı sayısının artabileceği bildirildi.