Kaddafi'nin Fransa Temasları

Kaddafi'nin Fransa Temasları

Resmi Bir Ziyaret İçin 5 Günlüğüne Fransa'ya Gelen Libya Lideri Albay Muammer Kaddafi, Gezisinin 3. Günü Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile Elysee Sarayı'nda İkinci Kez Bir Araya Geldi. Sarkozy'nin, İlk Ziyaretin Aksine Libya Liderine Bugünkü Karşılamada Fazla İlgi Göstermediği Görüldü.

Kaddafi'nin Fransa Temasları

Resmi bir ziyaret için 5 günlüğüne Fransa'ya gelen Libya Lideri Albay Muammer Kaddafi, gezisinin 3. günü Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile Elysee Sarayı'nda ikinci kez bir araya geldi. Sarkozy'nin, ilk ziyaretin aksine Libya liderine bugünkü karşılamada fazla ilgi göstermediği görüldü.

Libya Lideri Kaddafi, Elysee Sarayı'na ikinci kez gelişinde yine yarım saat gecikmeli olarak geldi. Beyaz limuzin ile gelen Kaddafi'nin, siyah takım elbise giydiği ve üzerine ülkesini simgeleyen siyah bir harmani taktığı görüldü. Daha evvel tüm konuklarını karşılarken arabaya kadar yaklaşan Sarkozy'nin, Libya liderini ikinci kez karşılamasında sarayın giriş kapısındaki merdivenlerde beklemesi dikkat çekti. Karşılamadaki gözle görülür ilgisizlik, medya mensupları tarafından Sarkozy'nin Elysee Sarayı'ndaki

ilk karşılaşma sırasında ikili görüşmede, "Libya'dan insan hakları konusunda ilerleme yapmasını istedim" şeklindeki açıklamasının Kaddafi tarafından yalanlanmasına yoruldu. Bazı Fransız milletvekillerinin, Dünya İnsan Hakları Günü Kaddafi'nin Fransa'ya gelmesini garipsemeleri ve ziyarete tepki göstermelerinin de Sarkozy'i zor durumda bıraktığı ileri sürülüyor.

Kaddafi'nin saraydan ayrılışında da Sarkozy'nin görülmemesi dikkat çekti. İlk ziyaretinde, 2. ziyaretin sonrasında açıklama yapacağını ifade eden Kaddafi, bu görüşmenin ardından da tüm ısrarlara rağmen açıklama yapmadan ayrıldı.

Öte yandan Kaddafi'nin danışmanlarından birisinin, Kaddafi'nin aracının sarayın dış kapısına kadar yanında yürüyerek, Libya liderinin resmi ve görüntüsünün alınmaması için çaba sarf ettiği dikkat çekti.

(TS-OYK-OYK-NÇ-D)

Kaynak: İHA