Kaçırılan askerleri Kuzey Irak'ta teslim alan DTP milletvekilleri, Türkiye'ye döndü

Kaçırılan askerleri Kuzey Irak'ta teslim alan DTP milletvekilleri, Türkiye'ye döndü

Hakkari'de terör örgütü PKK tarafından kaçırılan 8 Türk askerinin serbest bırakılması için Kuzey Irak'ta bulunan Demokratik Toplum Partisi'nden 3 milletvekilli, Türkiye'ye döndü.

Kaçırılan askerleri Kuzey Irak'ta teslim alan DTP milletvekilleri, Türkiye'ye döndü

Hakkari'de terör örgütü PKK tarafından kaçırılan 8 Türk askerinin serbest bırakılması için Kuzey Irak'ta bulunan Demokratik Toplum Partisi'nden 3 milletvekilli, Türkiye'ye döndü. Türk askerlerinin serbest bırakılması için PKK ile görüşmelerde bulunan DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk, Siirt Milletvekili Osman Özçelik, Van Milletvekili Fatma Kurtulan, Habur Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yaptı. DTP'li 3 milletvekili, "Serbest bırakılan askerlerin iyi niyet adımı olarak ele alınması gerektiğini düşünüyoruz." şeklinde konuştular.

Türk askerlerinin serbest bırakılarak Türkiye'ye gönderilmelerinin ardından askerlerin serbest bırakılması konusunda PKK ile görüşmelerde bulunan DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk, Siirt Milletvekili Osman Özçelik, Van Milletvekili Fatma Kurtulan, Habur Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yaptı. Kuzey Irak tarafında bulunan Halil İbrahim Sınır Kapısı'nda bir süre bekletilen milletvekilleri, burada Peşmergeler tarafından sorgulandıktan sonra Türkiye'ye geçişleri izin verildi.

DTP Milletvekilleri, Habur'da kendilerini bekleyen basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Milletvekilleri adına konuşan Van milletvekili Fatma Kurtulan, kaybolan askerlerin terör örgütü PKK'nın elinde olduğu anlaşıldığı günden itibaren parti olarak çeşitli girişimlerde bulunduklarını hatırlatarak, bu konuda üzerlerine düşen her türlü göreve hazır olduklarını ve ellerinden gelen her şeyi basın aracılığıyla paylaştıklarını söyledi.

Askerlerin serbest bırakılması konusunda çeşitli temaslarda bulunduklarını belirten Kurtulan, Kuzey Irak'taki yerel hükümetin katkılarıyla bu girişimin başarıyla sonuçlandığını bildirdi.

Askerlerin serbest bırakılması konusundaki gelişmeleri anlatan Kurtulan, şöyle devam etti: "Onlarla kurduğumuz temas neticesinde bizden de 3 DTP'li Erbil'de çeşitli çalışmalar yaptık. Dün gece saat 02.00'de yerel hükümetin de aralarında bulunduğu yetkililer 5 kişilik heyetle yoğun güvenlik önlemleri altında askerlerin bulunduğu alana ulaştık. Sonuçta askerler aramızda. Herkesle tek tek görüştük onlarla konuştuk. Düşüncelerini yaşadıklarını herhangi bir şiddete maruz kalıp kalmadıklarını kendilerine sorduk. Onların ifadelerine göre kaldığımız süre boyunca herhangi bir şiddete maruz kalmadıklarını tam tersi insani muameleyle karşılandıklarını, esir değil, kendilerinin tabiriyle, 'misafir gibi ağırlandık' dediler. Konunun böyle bir sonla bulunması mutluluk verici. İnsanlık adına yaşam söz konusu olduğu zaman herkesin hassasiyet göstermesi söz konusu. Biz bunu ülkemizin ihtiyacı olan barışa demokrasiye faydalı olmasını diliyoruz. İyi bir niyet adımı olarak ele alınması gerektiğini düşünüyoruz."

Bir gazetecinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Bush'la görüşmesi sırasında DTP olarak bir beklentilerinin olup olmadığı sorusu üzerine Kurtulan, şunları söyledi: "Bizim temelimizde bunu her zaman söyledik. Ülkemiz için barışa, demokrasiye hak ve özgürlüklere çok ihtiyaç var. Bu amaçla Kürt sorunun demokratik yollarla çözümü için gereken girişimlerin diyalogların işbirliğinin bu esaslar üzerine kurulması temellendirilmesini istiyoruz."

Milletvekilleri dana sonra Habur'dan ayrıldı.