Kaçaklardan Biri Ölü Bulundu

Kaçaklardan Biri Ölü Bulundu

Muğla'nın Bodrum İlçesinde, Yasa Dışı Yolla Yunanistan'ın Kos (İstanköy) Adası'na Geçmek İsterken Yunan Sahil Güvenlik Botu Tarafından Fark Edildikten Sonra, Dövülerek Suya Atıldıkları İddia Edilen 4 İranlı Kaçak, Jandarma Güçleri Tarafından Kurtarıldı, Bir Kaçağın da Cesedine Bulundu.

Kaçaklardan Biri Ölü Bulundu

Muğla'nın Bodrum ilçesinde, yasa dışı yolla Yunanistan'ın Kos (İstanköy) Adası'na geçmek isterken Yunan Sahil Güvenlik Botu tarafından fark edildikten sonra, dövülerek suya atıldıkları iddia edilen 4 İranlı kaçak, jandarma güçleri tarafından kurtarıldı, bir kaçağın da cesedine bulundu.

Edinilen bilgiye göre olay, Turgutreis beldesi Akyarlar mevkiinde yaşandı. Devriye gezen jandarma ekiplerinin denizde fark ettiği ve kendilerinden yardım isteyen 4 İranlıyı, Sahil güvenlik ekipleri ile birlikte kurtardı. Kaçakların, Yunan adası yakınlarında yakalandıktan sonra Türk Karasuları yakınlarında denize atıldıkları, yüzerek geri dönmeye çalıştıklarını ancak aralarından birinin öldüğünü söylemesi üzerine yapılan aramada bir kaçağın cesedi bulundu.

Olayla ilgili olarak, Türkiye'ye pasaportları ile giriş yaptıktan sonra İstanbul ve İzmir'in ardından Bodrum'a geldiklerini belirten kaçakların, kendilerini para karşılığı Yunan adalarına götüreceğini söyleyerek anlaşma yaptıklarını öne sürdükleri bir kişinin arandığı öğrenildi.

Yunan Sahil Güvenlik Botu tarafından fark edip, bota alınarak dövüldükten sonra Türk karasularına yakın bir mesafede denize atıldıklarını ileri süren kaçaklar, bu olayın daha öncesinde anlaştıkları kişinin de kendilerini denize bıraktığını söyledi. İranlı kaçaklar, tekneye binip, Yunan adasına geçmek istediklerini ancak anlaştıkları kişinin, ada yakınlarında, "Adaya yaklaştık. Gerisini yüzerek gitmeniz gerekiyor" diyerek kendilerini denize bıraktığını, adaya ulaşmak isterken de fark edildiklerini öne

sürdü. Kaçakların işlemlerinin tamamlanmasının ardından sınır dışı edileceği öğrenilirken, sağlık kontrollerinde darp izine rastlanıldığı belirtildi. Kaçaklar, Bodrum Devlet Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirilirken, bulunan ceset, yapılan otopsinin ardından İzmir Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

(OU-MEF-MEF-Y)

Kaynak: İHA