Kaçaklar 200 Kişiymiş

İzmir'in Menderes İlçesi Ahmetbeyli'de yaşanan facia ardından bölgede arama yapan jandarma ekipleri, Suriyeli 2 kişiyi facianın meydan geldiği koyun yakınlarında gizlenirken buldu.

06.09.2012 19:12 | Son Güncelleme: 06.09.2012 19:12
Kaçaklar 200 Kişiymiş

İzmir'in Menderes İlçesi Ahmetbeyli'de yaşanan facia ardından bölgede arama yapan jandarma ekipleri, Suriyeli 2 kişiyi facianın meydan geldiği koyun yakınlarında gizlenirken buldu. Gözaltına alınan iki Suriyeli, kazada kendi çocuklarının da hayatını kaybettiğini söyleyip gözyaşı döktü. İki kaçağın verdiği bilgiye göre, minibüslerle 200 kaçağın koya getirildiği ancak, tekneye 104'ünün alınabildiği, kalanlarının ikinci kez yapılacak olan turda Yunan adasına götürülmeyi beklediklerini, ancak teknenin kıyıdan açıldıktan kısa süre sonra battığını, bölgeye jandarma ekiplerinin gelmesiyle kaçtıklarını söyledikleri ifade edildi.

TEKNE KAPTANI KAÇAKLARI SUÇLADI

Sulara gömülen 'Sylor' adlı teknede balık adamların arama çalışmaları sona erdi. Sahil Güvenlik ekiplerinin hava kararıncaya kadar, başka bir ceset bulunabileceği olasılığı ihtimali üzerine çalışmalarına devam edecekleri bildiririldi. İstanbul'daki balıkçı barınağından kiraladıkları tekneyi İzmir'e getirip faciaya yol açan kaptan 40 yaşındaki B.Y. ifadesinde kaçakları suçladı. Yolculuk sırasında üşümemeleri için ilk önce kadın ve çocukları teknenin alt bölümüne alıp bu alana başka kaçakların girmemesi için de kilitlediklerini anlatan B.Y., ifadesinde, şöyle dedi: "Kaçakları tekneye aldığımız sırada, kargaşa yaşandı. Bir anda hepsi binmek istedi. Kaçaklar teknede aşırı yük olmasına neden oldu. Bu şekilde yola çıkarken de tekne kayalıklara çarpıp su alarak battı. Tekne batarken alt taraftaki kilitleri açmaya çalıştık ancak başaramadık. Daha sonra da kendimizi denize attık."

Kaza ardından yapılan araştırmada tekne kaptanının, çapayı bile su yüzüne çıkartmadan hareket ettiği ileri sürüldü. Teknede bulunan M.M.?nin de yine görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre, "Ölüyoruz kaçın" diye bağırdıktan sonra suya atladığı öne sürüldü.

ÖLÜ SAYISI 61'E YÜKSELDİ

İzmir Valiliği'nin akşam saatlerinde yaptığı açıklamada batan teknede ölen kaçak sayısının 61'e yükseldiği bildirildi. Açıklamada, "11 erkek, 18 kadın, 28 çocuk, 3 bebek olmak üzere toplam ölü sayısı 61'dir. Kurtarılan Filistin ve Suriyeli kaçaklar Ahmetbeyli Jandarma Karakoluna getirilmiş, sağlık kontrolünden geçirilmiş, 2 kişi hastaneye sevk edilmiştir. Kurtarılanların beslenme ve giyim ihtiyaçları karşılanmıştır. Konu ile ilgili Menderes Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma devam etmektedir" denildi

Kaynak: DHA

Abone Ol
Google'da Takip Et
Paylaş
Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
title