Kaçak Yabancılara Af
Haberler » Dünya » Haber

Kaçak Yabancılara Af

Suudi Arabistan, Ülkeye Çeşitli Yollardan Gelen ve Vize Tarihleri Geçen Binlerce Yabancı İçin 6 Aylığına Af Çıkardı.

Kaçak Yabancılara Af

Suudi Arabistan hükümeti, ülkeye çeşitli yollardan gelen ve vize tarihleri geçerek ülkede kalan binlerce yabancı için 6 aylığına af çıkardı.

Bu af çerçevesinde, halen ülkede kaçak olarak yaşamlarını sürdüren binlerce yabancı, 25 Eylül 2010 ile 23 Mart 2011 tarihleri arasında hiçbir ceza almadan ülkeden ayrılabilecek.

Özellikle çalışmak veya hac dönemini Suudi Arabistan'da geçirmek için gelen ve kaçak yollarla yaşamlarını sürdürenler için çıkarılan af, hac dönemi yaklaşırken illegal yabancıları ülkeden uzaklaştırmayı amaçlıyor.

Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı, aralarında çok sayıda Türk'ün de bulunduğu tahmin edilen kaçak yabancılara, af süresinden sonra ülkede kalmaya devam etmeleri ve yakalanmaları durumunda ağır cezalar uygulanacağını bildirdi.

Saudi Gazette'de bugün yayımlanan haberde, Tunuslu Abdullah isimli biri ile röportaj yapılırken, 15 yıldan bu yana ailesi ile birlikte kaçak yaşadığına dikkat çekiliyor.

Hindistan'ın Cidde Başkonsolosluğunun, sadece 20 bin tek yönlü pasaport düzenleyerek kaçak yaşayanları ülkelerine gönderdiğini haber veriyor.

Haberde, Suudi Arabistan'ın, sadece kaçak yolcuları ülkelerine gönderebilmek için her yıl 420 milyon dolar harcadığı bilgisi de yer alıyor.