Kaçak Mazot Operasyonu

Kaçak Mazot Operasyonu

Balıkesir'de jandarma tarafından yapılan operasyonda bir petrol istasyonundaki tanklarda 32 bin litre kaçak mazot ele geçirildi.

Kaçak Mazot Operasyonu

Kaçak MAZOT DÜZENEĞİ JANDARMAYI BİLE ŞAŞIRTI

Balıkesir'de jandarma tarafından yapılan operasyonda bir petrol istasyonundaki tanklarda 32 bin litre kaçak mazot ele geçirildi. İstasyonda kaçak mazot ile yasal olarak alınan aynı cins akaryakıtın farklı pompa fiyatlarıyla satıldığı ortaya çıkarıldı. Daha önce de aynı suçtan üç kez işlem yapılan istasyonda çalışan iki görevli, ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılırken, işyeri sahinin İstanbul'da bulunduğu saptandı. El konulan 32 bin litre kaçak mazot Balıkesir İl özel İdare Müdürlüğü'ne teslim edildi, firmaya 500 bin TL para cezası uygulandı.

Balıkesir İl Jandarma Komutanlığı'na geçen 29 Kasım'da yapılan bir ihbarda, Balıkesir-İzmir karayolunda, Pamukçu Beldesi'nde bulunan bir akaryakıt istasyonunda ucuz mazot satıldığı, gece ve gündüz ayrı fiyat tarifesi uygulandığı bildirildi. Bunun üzerine çalışma başlatan jandarma, akaryakıt istasyonunu izlemeye başladı. Jandarma, değişik araçlarla istasyondan akaryakıt alıp, "Ulusal Marker" cihazıyla test etti. Ancak alınan numunelerde herhangi bir usulsüzlük tespit edilemedi. Çalışmalarını sürdüren jandarma, istasyondan akaryakıt alan kamyon şoförleriyle birebir görüşme yaptı. Kamyoncuların ucuz akaryakıt aldıklarını söylemesi üzerine, kaçak mazot satıldığı saptandı.

ÖZEL DÜZENEKTE İKİ AYRI TARİFE

Balıkesir İl Jandarma Komutanlığı'nın 12 kişilik uzman ekibi, geçen cuma günü, Bandırma ile Balıkesir'in Pamukçu Beldesi'nde eş zamanlı operasyon düzenledi. Pamukçu'daki H.K.'ya ait akaryakıt istasyonunda yapılan incelemede, işyerinin idare odası ile kaçak mazotun verildiği pompada değişik bir düzenek belirlendi. Uzman ekip, akaryakıt istasyonu çalışanlarının, tanıdık kamyon şoförleri ile ucuz mazot isteyen bazı vatandaşlara, idare odasında ve pompa üzerinde bulunan özel düzeneği kullanarak, yeraltındaki kaçak akaryakıt dolu tanktan yakıt verdikleri, bu esnada pompadaki fiyat tarifesinin de değiştiği belirlendi. Güvenmedikleri kişilere ise düzeneği eski konumuna getirip normal tarifeden yasal mazot sattıklarını belirledi.

KAZI ÇALIŞMALARI 2 GÜN SÜRDÜ

Özel sistemin belirlenmesinin ardından jandarma, akaryakıt istasyonunda 2 gün süreyle 2 kepçe, 1 kırıcı ve 2 vinç yardımıyla kazı çalışması yaptı. Yapılan kazı sonunda 100 bin litre kapasiteli, özel bölmeli akaryakıt tankı açığa çıkarıldı. Tank içinde bulunan 32 bin litre kaçak mazot ile akaryakıt tankına el konulup Balıkesir Özel İdare Müdürlüğü'ne teslim edildi. Aynı istasyona daha önce de 3 kez kaçak akaryakıt satıldığı gerekçesiyle işlem yapıldığı ortaya çıktı. Olayla ilgili olarak işyeri çalışanları T.D. ve S.Ö.'nün ifadelerine başvuruldu. İstanbul'da olan istasyon sahibi H.K.'nın da ifadesine başvurulağı öğrenildi. Öte yandan aynı gün Bandırma'da yapılan bir diğer operasyonda da M.E.E.'ye ait akaryakıt istasyonunda 20 bin litre kaçak mazot elegeçirildi. El konulan bu akaryakıt da Balıkesir Özel İdare Müdürlüğü'ne teslim edildi.

CEZASI 500 BİN TL

Jandarma, kaçak akaryakıt satan istasyon sahiplerine 500 bin TL ceza kesildiğini, ancak peşin ödemelerde cezanın 180 bin liraya kadar düştüğünü belirtti. Hakkında, kaçak akaryakıt satmaktan birden fazla işlem yapılmış akaryakıt istasyonlarının Enerji Piyasası Denetleme Kurulu (EPDK) ya da mahkeme kararı ile kapatılabildiği kaydedildi.

14 AYDA 650 BİN LİTRE KAÇAK AKARYAKIT

Balıkesir İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Gürcan Sercan, Balıkesir'in İzmir'i Bursa ve İstanbul'a bağlayan yol güzergahında bulunduğunu bu nedenle kaçak akaryakıt satışının gündemden düşmediğini vurguladı. Kurmay Albay Sercan, "Balıkesir'de 14 ayda 650 bin litre kaçak akaryakıt ele geçirerek Özel İdare Müdürlüğü'ne teslim ettik. Genelde, kaçak akaryakıtları, ya akaryakıt istasyonlarında boşaltma yapılırken ya da tankerlerde ele geçiriyoruz. Pamukçu'daki olayda ise ayrı bir sistem yapılmış. Ekiplerimizin değişik zamanlarda aldığı mazotlara yaptığımız testlerde, 'Ulusal Marker'e uygun olduğunu görünce biz de şaşırdık. Konunun üzerinde detaylı durunca özel bir sistem kurulduğunu anladık. İstasyonunun ofisinde ve akaryakıt pompasında panoya takılan sistemle, panodaki anahtarın 1 ve 2 konumuna getirilerek düzeneğin çalıştırıldığını, tespit ettik. Balıkesir 1'inci Sulh Ceza Mahkemesi'nden alınan kararla gizli yeraltı tankına ve içinde bulunan 32 bin litre kaçak akaryakıta el konuldu. Duyarlı vatandaşların da desteğiyle haksız kazanç elde ederek ülke ekonomisine zarar veren akaryakıt istasyonlarının denetlenmesine aralıksız devam edilecek" dedi.


FOTOĞRAF

--KUTU--

ULUSAL MARKER NEDİR?

Ulusal Marker, kaçak akaryakıt satışını ve vergi kaybını önlemek için yapılan bir uygulamadır. Akaryakıttan alınan numuneler, ölçüm yapılan bir cihaza konuluyor. Bu cihaz akaryakıtı ultraviyole ışınları ile tarıyor. Cihaz elde ettiği verileri, Türkiye'nin neresinde olursa olsun, uydu aracılığıyla EPDK'daki bir sisteme gönderiyor ve buradaki verilerle uyuşmaması halinde akaryakıtın kaçak olduğunu tespit ediyor. Cihaz, sanayi ticaret müdürlükleri, emniyet ile jandarma tarafından kullanılıyor.