Kaçak Elektrik Kullanımı, Ülkemizin Sırtında Kamburdur" - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

  Kaçak Elektrik Kullanımı, Ülkemizin Sırtında Kamburdur"

  Kaçak Elektrik Kullanımı, Ülkemizin Sırtında Kamburdur

  Güneydoğu Anadolu'da DEPSAŞ tarafından güvenlik güçleriyle girilen bölgelerde yılda en fazla iki defa sayaç okunabiliyor.

  Güneydoğu Anadolu'da DEPSAŞ tarafından güvenlik güçleriyle girilen bölgelerde yılda en fazla iki defa sayaç okunabiliyor. Faturalarını itina ile ödeyen birçok vatandaş konuya tepkilerini dile getirerek ilgili bakanlığın biran önce harekete geçmesini istediler.

  Güneydoğu Anadolu bölgesinde 6 ilde kaçak elektrik kullanan 90 bin abone mevcut. Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş. (DEPSAŞ) tarafından güvenlik güçleriyle girilen bölgelerde yılda en fazla iki defa sayaç okunabiliyor. Faturalarını itina ile ödeyen birçok vatandaş konuya tepkilerini dile getirerek ilgili bakanlığın biran önce harekete geçmesini istediler.

  " Güneydoğu Anadolu bölgesindeki en büyük problemlerden biri kaçak elektrik kullanımıdır. Vatandaşlar da bu konuda bizim aracılığımızla şikayetlerini gerekli bakanlıklara iletiyor ve bakanlıkların harekete geçmesini istiyor" diyen Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar, "Bölge halkının kaçak elektrik kullanması, ülkemizin sırtında kamburdur. Bölgedeki elektrik kullanımı her yıl artmakta ve tahsil edilemeyen tutar halkımızın sırtına yüklenmektedir" dedi.

  "Güneydoğudaki bazı illerde kullanılan kaçak elektrik, faturasını düzenli ödeyen vatandaşları zorlamaktadır" diyen Avukat Ali Aydın ise, "Öncelikle kaçak elektrik kullanan kişilerin belirlenip suç duyurusunda bulunulmalıdır. Sonra kaçak tespit edilirse belirlenen tarifeler üzerinden cezalı fatura gönderilir ve tahsilatı yapılır" dedi.

  Öte yandan; konuyla ilgili görüştüğümüz Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş (DEPSAŞ) Genel Müdürü Murat Karagüzel, yaptığı açıklamada "90 bin sayacı diğer aboneler gibi rutin olarak okuyamamaktan ziyade okuma konusunda sıkıntılar yaşıyoruz. Ancak, sayaç okuyamıyoruz diye de vazgeçmiyoruz. Bölgede güvenlik açısından bazı sıkıntılar var. Bunları güvenlik güçlerinin destekleri ile aşmaya çalışıyoruz. Zaman zaman ekiplerimiz saldırıya uğruyor, araç ve gereçleri tahrip ediliyor, ekipteki arkadaşlarımız darp edilebiliyor. Kaçak elektrik kullanımı yasalarımıza göre suçtur. Sahada olduğu gibi hukuki zeminde de mücadelemiz sürüyor" ifadelerini kullandı.

  enerjienstitusu.com - Ekonomi Haberleri

  Batı Antalya Kalkınma Ajansı, Güneydoğu Anadolu, Kaçak Elektrik, Güneydoğu, Ekonomi, Haber

  beğendim
  alkışladım
  beğenmedim
  güldüm
  üzüldüm
  sinirlendim
  şaşırdım
  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  title