Kabuğuna Çekildi

Kabuğuna Çekildi

Cannes Film Festivali'nde En İyi Yönetmen Ödülü'nü Aldıktan Üç Gün Sonra Çocukluğunu Geçirdiği Yenice'ye Giden Ceylan'ın Hayatında Bu Kasabanın Önemli Bir Yeri Var. Tıme Dergisinin 'Cannes'da Şöhret Oldu, Evinde Kimse Tarafından Önemsenmiyor' Haberini Doğrularcasına, Baba Toprağında Pek Çok Kişi Bu Ödülden Habersiz.

Kabuğuna Çekildi

CANNES FİLM FESTİVALİ'NDE EN İYİ YÖNETMEN ÖDÜLÜ'NÜ ALDIKTAN ÜÇ GÜN SONRA ÇOCUKLUĞUNU GEÇİRDİĞİ YENİCE'YE GİDEN CEYLAN'IN HAYATINDA BU KASABANIN ÖNEMLİ BİR YERİ VAR. TIME DERGİSİNİN 'CANNES'DA ŞÖHRET OLDU, EVİNDE KİMSE TARAFINDAN ÖNEMSENMİYOR' HABERİNİ DOĞRULARCASINA, BABA TOPRAĞINDA PEK ÇOK KİŞİ BU ÖDÜLDEN HABERSİZ.

Çanakkale'ye bağlı Yenice ilçesi, Nuri Bilge Ceylan'ın çocukluğunu geçirdiği ve ilk filmlerini çektiği yer. Bu küçük ilçenin akıbetini öğrenmek için Yenice'ye gittiğimizde, gördük ki Ceylan da Cannes'da aldığı ödülden sonra ailesiyle birlikte soluğu burada almıştı. Ama Yeniceliler bu başarıdan pek haberdar değildi..

Yenice, Nuri Bilge Ceylan'ın büyüdüğü, nereye giderse gitsin hiç kopmadığı, Koza, Kasaba ve Mayıs Sıkıntısı filmlerini çektiği küçük bir ilçe. Cannes Film Festivali'nde En İyi Yönetmen Ödülü'nü aldıktan sonra, Ceylan'ın üzerinde bu kadar etkisi olan bu ilçeyi merak ettik ve yola düştük.

Yenice'ye adım atar atmaz merkezindeki Garaj Taksi'deyiz. Burası, Nuri Bilge Ceylan'ın Mayıs Sıkıntısı filminin bir sahnesinde de görünen taksi durağı. Şoför Recep Önel anlatıyor: 'Bilge'yi (Yenice'de herkes Bilge diyor) çok eskiden beri tanırım. Sık sık gelip gider...' Cannes'da ödül aldığında ne hissettğini soruyoruz. 'Ödül aldığını hiç duymamıştım. Haberimiz olmadı. Biz burada bütün gün öylece otururuz. Bir televizyonumuz bile yok,' yanıtını veriyor; TIME dergisinde 'Cannes'da şöhret oldu, evinde kimse tarafından önemsenmiyor' başlığıyla yayımlanan haberi kanıtlarcasına... Arkasından anlatıyor: 'Bilge burada, dün gece geldi!' Bunun üzerine kendimizi Nuri Bilge Ceylan'ın kapısının önünde buluyoruz ve eşi Ebru Ceylan ile annesi Fatma Ceylan'ı kapıdan çıkarken yakalıyoruz. 'Şimdi köylere gidiyoruz, bizi akşama arayın,' diyorlar. Ve biz de başlıyoruz, Nuri Bilge Ceylan'ı ve Çanakkale'ye bağlı bu ilçeyi Yeniceliler'den dinlemeye...

Yenice'de ödülden haberdar olanlar -ki bunlar çoğunlukla Ceylan'ın arkadaşları- en çok ödülünü alırken söylediği 'Ödülü tutkuyla sevdiğim yalnız ve güzel ülkeme adıyorum,' cümlesine vurulmuş. Ayrıca bir Türk'ün almasından ziyade bir Yeniceli'nin bu başarıyı göstermiş olmasından mutlular.

Nuri Bilge Ceylan'ın burada en çok gittiği yerlerden biri Öğretmen Evi. Hatta film çekimleri sırasında ekibiyle birlikte burada kalmış. Öğretmen Evi'nin müdavimleri 'Küçük bir ekibi vardı ama çekimlerden sonra herkes burada yayılırdı. Bir tek Bilge inmezdi. Odasında otururdu, herkes yattıktan sonra inerdi,' diyorlar.

Mahalleden arkadaşı, sınıf öğretmeni Nail Günay, Ceylan'ı 'Filmleri gibi sessiz sakin biri,' diyerek tanımlıyor ve anlatıyor: 'Çocukken de hep ketumdu. Konuşmayı sevmez. Ama kasıntı veya popüler biri olduğu için değil; hep böyleydi. Bu arada gençliğinde hızlı solcuydu.'

Küçüklüğünden beri Yenice sokaklarında babası gibi bisikletle dolaşan Nuri Bilge Ceylan, son gelişinde siyah cipinin içinde görülüyor. Nereye gitsek, 'Dün buradaydı,' veya 'Sabah buradan geçti,' ifadeleriyle karşılaşıyoruz. Arkadaşı öğretmen Şuayip Odabaşı, 'Sabah evlerine gittim, babası Mehmet Emin Bey evdeydi ama kapıyı açmadı. Oğlu tembihlemiş herhalde,' diyor. Ardından çocukluk anılarını anlatmaya başlıyor. Örneğin Kasaba filminin en etkileyici anlarından biri olan, sobanın üzerine asılan ıslak çoraptan damlayan su sahnesi, Ceylan'ın küçüklükten gelen gözlemlerine dayanıyor. Rivayete göre bir gün yağmur yağarken, ateş yakmış ve damlalar ateşe düşerken nasıl ses çıkardığını izlemiş. Bir başka rivayete göre ise yine bir gün arkadaşlarına 'Gelin yanımıza hiç yiyecek almadan, karşıdaki dağda bir hafta kalalım,' demişti. Amacı bir yandan da en büyük tutkusunu gerçekleştirmek, yani fotoğraf çekmekti. Oraya gittiler ama tahmin ettiklerinden önce döndüler...

Kaynak: Gecce