Kabotaj Bayramı Kutlamaları Halk Konseri ile Başladı

Kabotaj Bayramı Kutlamaları Halk Konseri ile Başladı

Türk Denizciliğinde Bir Devrim Niteliği Taşıyan Denizcilik Kanunu'nun 82 Yıl Önce Yürürlüğe Girmesi Kutlamaları Aliağa'da Düzenlenen 82. Yıl Halk Konseri ile Başladı.

Kabotaj Bayramı Kutlamaları Halk Konseri ile Başladı

Türk denizciliğinde bir devrim niteliği taşıyan Denizcilik Kanunu'nun 82 yıl önce yürürlüğe girmesi kutlamaları Aliağa'da düzenlenen 82. Yıl Halk Konseri ile başladı. Konsere Karadenizli sanatçı Muhammet Ali Yılmaz başta olmak üzere Turan Şahin, Günay Çallı ve Aliağa Gazi İlköğretim müzik öğretmeni Naile Pak türküleriyle renk katarken, Aliağa Gazi İlköğretim öğrencileri tarafından oluşturulan "Anadolu Ateşi" dans grubu da yaptıkları gösteriyle alkış aldı.

Aliağa Belediyesi Açıkhava Tiyatrosu'nda gerçekleşen halk konseri gecesine Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, Aliağa Liman Başkanı Ahmet Turgay Okur, MHP İlçe Başkanı Nail Kaymak, Liman Başkanlığı görevlileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Gecede bir konuşma yapan Aliağa Liman Başkanı Ahmet Turgay Okur, "1950'li yıllardan beri izlenen politikalara bağlı olarak kara yolu taşımacılığı desteklenmiş ve taşımacılıkta karayolu yüzde 93 gibi orana sahip olmuştur. Denizcilikte ise bu oran yüzde 3 civarlarında kalmıştır. Gelişmiş ülkelere bu oran yarı yarıyadır. Son dönemlerde devletimiz denizciliğe önem vermiş ve denizcilik sektörünün her yönden gelişimini teşvik için reform sayılacak düzenlemeler yapmıştır. Türk bayraklı gemilerimizin kara listeden gri listeye geçişi sağlanmıştır. Türk bayraklı gemilerinin prestiji arttırılmıştır. Aliağa Liman Başkanlığı'nda göreve başladığım Eylül 2005 tarihinden bu güne kadar limanımızda denetlenip çıkış alan Türk gemilerimizden yurt dışı limanlarda tutulan olmamıştır" dedi.

Denizcilik Bayramı kutlamaları, 01 Temmuz 2008 Salı günü motorlu tekne yarışması, kürekli filika yarışması, yüzme yarışmaları, halat çekme yarışması, ördek yakalama yarışması, yağlı direk yarışması, halk oyunları gösterileri ve tekne gezisi ile devam edecek.

(CU-YK-NÇ-Y)

Kaynak: İHA