Kabil Polis Akademisi 12. Dönem Mezunlarını Verdi

Kabil Polis Akademisi 12. Dönem Mezunlarını Verdi

Afganistan'ın Başkenti Kabil'deki Polis Akademisi'nden Mezun Olan 12. Dönem Polis Memurları, Diplomalarını Afganistan İçişleri Bakanı Zarar Ahmet Mukbil'in Elinden Aldı.

Kabil Polis Akademisi 12. Dönem Mezunlarını Verdi

Afganistan'ın başkenti Kabil'deki Polis Akademisi'nden mezun olan 12. dönem polis memurları, diplomalarını Afganistan İçişleri Bakanı Zarar Ahmet Mukbil'in elinden aldı.

Kabil Polis Akademisi 4.5 aylık temel polislik eğitiminden sonra bin 688 yeni polis memuruna polislik diplomalarını verdi. Düzenlenen törende konuşan İçişleri Bakanı Mukbil, polisin toplumdaki yerine işaret ederek, polisin kanunları uygulayarak halkın gönlünde taht kurması gerektiğini söyledi. Mukbil, "Afganistan kalkınmaya ihtiyacı olan bir ülke. Kalkınma için güvenliğe ihtiyaç var. Güvenlikte, kanunlar uygulandığı zaman temin edilebilir. Sizler, yasaları ve kanunu öğrendiniz. Afganistan'ın kalkınmış ve kendi ayaklarının üstünde duran bir memleket olması, dünya üzerinde hak ettiği yere ulaşması için sizlerin vereceği hizmet çok önemli. Afgan çocukların da başka ülkelerin çocukları gibi okuluna gidebilmesi, doktor, mühendis, pilot olabilmesi için sizlerin uygulamalarınıza ihtiyaçları var. Toplum bizden hizmet etmemizi istiyor. Eğer toplum icraatlarımızı görürse, hiç şüphe olmasın ki bize yardım eder" dedi. Akademiden mezun olan polisler, yemin töreninin ardından bakanın elinden diplomalarını aldı. Törenden sonra, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mukbil, polisin halka karşı sert davranışının nedenleriyle ilgili bir soruya, "Bugünkü polisimiz dünün polisi değil. Yarının polisi de bugünün polisi olmaz. Biz Afgan polisinde iyi bir gelişmeyi görüyoruz. Her şeyden önce polisimizi yasalara uygun davranmaları konusunda yetiştirmemiz gerekiyor. Bunları yetiştirmek içinde zamana ihtiyacımız var. Her gün daha da iyiye gidiyoruz. Halen sıkıntılarımız var. Şu anda 71 bin polisimiz var. Yıl sonuna kadar bu sayıyı 82 bine ulaştırmayı hedefliyoruz" diye cevapladı.

Akademiden mezun olan polisler ise, pek iyimser düşünmüyor. Yeni mezun olan Vahide Rıza-i isimli (20) bayan polis, "Doğruyu söylemek gerekirse bize doğruluğu ve dürüstlüğü öğrettiler. Bize cesurca ve sadakatle ülkemizi savunmamızı öğrettiler. Rüşvet almamamızı, torpil sağlamamamızı öğrettiler. Tüm bunları öğrettiler ama kendileri söylediklerinin tersini yaparak rüşvet alıyor, torpil geçiyorlar. Bu da buranın gerçeği" dedi. 20 yıldır İran'da yaşadığını ve 7 ay önce Afganistan'a geldiğini ifade eden Rıza-i, "Durumu içler acısı olan ülkemin kalkınması için 7 ay önce İran'dan çıkıp geldim. İşte bizim akademide lise mezunu başarılı kız öğrenciler vardı. Gerçekten çalışkan ve başarılı ama torpilleri olmadığı için seçilmediler. Ortaokul mezunları seçildi. Bu ülkede her şey tanıdık ve torpil aracılığıyla yürüyor. Rüşvet ve torpili yok etmek için elimden geleni yapmaya çalışacağım" diye konuştu. "4 aylık eğitim bir polis için yeterli değil" diyen Rıza-i, "Kendimizi görevde yetiştireceğiz. Arkadaşların tecrübelerinden yararlanacağız" şeklinde konuştu.

(AG-OYK-OYK-OK-D)