Doktor Değil Şarlatan! Kabartma Tozuyla Kanser Tedavisi Ölüm Getirdi
BBC

Doktor Değil Şarlatan! Kabartma Tozuyla Kanser Tedavisi Ölüm Getirdi

Kanseri halk arasında kabartma tozu olarak bilinen sodyum bikarbonatla tedavi ettiğini iddia ederek bir hastasının ölümüne neden olan İtalyan doktor, hapis cezasına çarptırıldı.

Doktor Değil Şarlatan! Kabartma Tozuyla Kanser Tedavisi Ölüm Getirdi

Kanseri kabartma tozuyla tedavi etmeye çalışan İtalyan doktor Tullio Simoncini, 5 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

KANSERİN MANTARDAN KAYNAKLANDIĞINI İDDİA EDİYORDU

Tullio Simoncini, kanserin bir tür mantardan kaynaklandığını ve sodyum bikarbonat enjeksiyonuyla tedavi edilebileceğini iddia ediyordu.

Uyguladığı tedavi yönteminin bilimsel olmaması ve kasıtsız adam öldürme suçlamaları üzerine Simoncini 2006'da meslekten ihraç edilmişti.

İHRAÇ EDİLDİ AMA VAZGEÇMEDİ

Bunun üzerine Arnavutluk'ta doktorluk yapmaya başlayan Simoncini, sodyum bikarbonatlı kanser "tedavisini" bu ülkede sürdürmeye devam etti.

DAMARDAN KABARTMA TOZU VERDİ, HASTA HAYATINI KAYBETTİ

İtalyan basınındaki haberlere göre 2012'de beyin tümörü teşhisi koyulan 27 yaşındaki İtalyan Luca Ernesto Olivotto da internette yaptığı araştırmada "Simoncini metodu" denilen bu "tedavi yöntemini" keşfetti.

Olivotto'nun detaylı bilgi almak için irtibata geçtiği Tullio Simoncini, bu tedavi yönteminin "yüzde 70 oranda hayat kurtardığını ve yan etkilerinin çok az olduğunu" söyledi. Bunun üzerine Olivotto, Simoncini metodunu denemek için Arnavutluk'un başkenti Tiran'a gitti.

Simoncini'nin damardan sodyum bikarbonat enjekte ettiği Olivotto iki gün sonra ağır metabolik alkaloz (kandaki ve öbür vücut sıvılarındaki asit düzeyinin aşın derecede düşük ya da alkali düzeyinin çok yüksek olması) nedeniyle hayatını kaybetti.

KENDİSİ 5 YIL 6 AY, ASİSTANI 2 YIL HAPİS YATACAK

Olivotto'nun ölümüyle ilgili Roma'da açılan davada karar hafta içinde açıklandı. Mahkeme, Simoncini'yi ölüme sebebiyet vermek ve görevini kötüye kullanmaktan suçlu bularak 5 yıl 6 ay hapse mahkum etti.

Simoncini'nin asistanı Roberto Gandini'ye de 2 yıl hapis cezası verildi.

BBC