K2 ve Src Belgesi Olmayan Sürücülere Ceza Yağdı

K2 ve Src Belgesi Olmayan Sürücülere Ceza Yağdı

Kurumsal Danışman Tuğba Altun, Kendi Öz Malını ve Ticari Mal ile Yolcu Taşıyan Şoförlere Getirilen K2 ve Src Belge Alma Zorunluluğundan Sonra Yapılan Denetimlerde 8 Bin 12 Aracın Kontrol Edildiğini, Denetimlerde Toplam 40 Bin 446 YTL Toplandığını Açıkladı.

K2 ve Src Belgesi Olmayan Sürücülere Ceza Yağdı

Kurumsal Danışman Tuğba Altun, kendi öz malını ve ticari mal ile yolcu taşıyan şoförlere getirilen K2 ve SRC belge alma zorunluluğundan sonra yapılan denetimlerde 8 bin 12 aracın kontrol edildiğini, denetimlerde toplam 40 bin 446 YTL toplandığını açıkladı.

BSMMMO tarafından düzenlenen 'Cumartesi Seminerleri'nde kurumsal danışman Tuğba Altun tarafından 'K ve SRC Belgeleri' anlatıldı. Araç ruhsatlarında kamyon, kamyonet, doblo, kango, van, panelvan yazan ve kendi öz mallarını taşıyan araçların sürücülerin '4925 sayılı karayolları taşıma kanunu' çerçevesinde K2 yetki belgesi almaları zorunlu olduğunu belirten Tuğba Altun, K belgesi olmadan taşıma yapan firmaların 5 bin YTL para cezası ve faliyet durdurma cezasıyla karşı karşıya kalabileceğini ifade etti. Altun, "Araç ruhsatında net ağırlık ve istiap haddi toplamı 3.5 tondan daha az yazan, kendi malını taşıyan firmalar K2 belgesi ve araç sayısı kadar taşıt kartı almak zorundadır. K2 belgesinin bakanlık harcı 347 YTL'dir. Taşıt kartı araç başına ise 57 YTL'dir. Araç ruhsatında net ağırlık ve istiap haddi toplamı 3.5 tondan daha fazla yazan, kendi malını taşıyan firmalar da K2 belgesi ve araç sayısı kadar taşıt kartı alması zorundadır. Burada da K2 belgesi bakanlık harcı 5 bin 778 YTL'dir" dedi.

Karayolları Taşıma Yönetmeliği kapsamında faaliyet gösteren ticari araç kullanan ve bu araçlara mal veya yolcu taşıyan tüm şoförlerin de 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren Sürücü mesleki yeterlilik belgesi (SRC) alma zorunluluğu olduğunu hatırlatan Altun, "Mesleki yeterlilik belgesine sahip olmadan faaliyet gösteren işletmecilere 500 YTL, şoförlere ise 200 YTL idari para cezası verilir. İdari para cezasını gerektiren fiilerin işlendiği tarihten itibaren 1 yıl içinde aynı nitelikteki fiili 3 defa işlediği tespit edilen gerçek veya tüzel kişilere, işlediği fiilerin cezalarının toplamının 10 katı idari para cezası uygulanır. 1 Ocak ve 10 Mart tarihleri arasında yapılan denetimlerde 8 bin 12 araç kontrol edildi. Denetimlerde toplam 40 bin 446 YTL toplandı" diye konuştu.

Martın sonuna doğru denetimlerin daha da sıklaşacağını vurgulayan Altun, bu durumdan çiftçilikle uğraşan mükelleflerin muaf tutulduğunu dile getirdi. BSMMMO Başkanı Ebubekir Şimşek ise vatandaşların K ve SRC belgeleri hakkında tam bilgiye sahip olmadığını söyleyerek, "Hala bir karmaşa var. Ancak denetimler artıkça insanımız konuyu daha iyi öğrenecek. Bizlere de mükelleflerimizi bu konuda en iyi şekilde bilgilendirmek düşüyor. Bu konuda işlerimiz yoğunlaşabilir ancak muhasebeciler hiçbir işten kaçmadığı gibi, bunu da en iyi şekilde halledebiliriz" şeklinde konuştu.

(OMR) 22.03.2008 16:52 TSİ