Jules Verne, Uui ile Kenetlendi

Jules Verne, Uui ile Kenetlendi

Uluslararası Uzay İstasyonu'na (Uui) İkmal Yapmak Üzere Avrupa Uzay Ajansı (Esa) Tarafından 9 Martta Uzaya Gönderilen "Jules Verne" Adlı "Automated Transfer Vehicle" (Atv) Uzay Aracı, İstasyon ile Kenetlendi.

Jules Verne, Uui ile Kenetlendi

Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) ikmal yapmak üzere Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından 9 Martta uzaya gönderilen "Jules Verne" adlı "Automated Transfer Vehicle" (ATV) uzay aracı, istasyon ile kenetlendi.

Uzay aracının Fransa'nın Toulouse kentindeki kontrol merkezinden naklen yayımlanan görüntülerine göre, şimdiye dek sadece Amerikalı ve Rusların elinde bulunan otomatik lazer yön bulma sistemine sahip pilotsuz Avrupa uzay gemisi, saniyede 6 ila 7 cm hızla ilerleyerek TSİ 17:45'te UUİ'nin Rus yanaşma modülü Zvezda ile kenetlendi.

Adını 19. yüzyıl Fransız yazarı Jules Verne'den alan yaklaşık 17 ton ağırlığındaki uzay aracı, UUİ mürettebatına 5 ton gıda, su, oksijen ve yakıt götürüyor.

Jules Verne uzay aracı, UUİ ile 4 ay kenetli kaldıktan sonra, istasyonun atıklarını da alıp atmosfere girerek parçalanacak.

Jules Verne, bu seyahati sırasında UUİ'deki astronotlara bu programa katılan 10 kadar ülkenin sakinlerinin arasından seçilen Norveçli 14 yaşındaki bir genç kız tarafından belirlenerek bir müzik çalara kaydedilen şarkıları da ulaştırdı.

Kaynak: AA